Címke: ecet

Citromos csirke

A csirkét feldaraboljuk, tűzálló tálba tesszük, a vaj felét felolvasztjuk, belekeverjük a citromlevet, majd a húsra öntjük. Közepes hőmérsékleten puhára sütjük.
A zellert felkockázzuk, egy zárható tűzálló tálba tesszük, aláöntjük a vizet, és fél órán át sütjük.
A lisztből a vaj másik felével rántást készítünk. A tej 2/3 részével felengedjük, és besűrítjük. Sóval, borssal, mustárral, cukorral ízesítjük, majd hozzáadjuk a megmaradt tejet és az ecetet. Amikor sűrű, hozzáadjuk a zellert, és a csirke párololevét.
A csirkét a mártással tálaljuk.

Lencsefőzelék

A lencsét egy éjszakára beáztatjuk, majd elkezdjük főzni. A fokhagymát összezúzzuk, és az egész hagymával együtt beletesszük. Megfűszerezzük, és lassan tovább főzzük.
A lisztből, cukorból és olajból rántást készítünk, és a puha lencsét besűrítjük vele. Hozzáadjuk a mustárt és az ecetet, végül a tejporral összekevert tejfölt is belekeverjük.

Dobostorta

A tojásokat szétválasztjuk, majd a sárgáját kikeverjük a porcukorral. Felváltva belekeverjük a lisztet és a tojás habját. A vajat felolvasztjuk, majd amikor kihűlt, a masszához adjuk. Vajjal megkenjük, és belisztezzük egy tortaforma tetejét, majd vékonyan egy réteg masszát kenünk rá, és megsütjük. Ezt ötször, hatszor megismételjük, amíg a massza el nem fogy.

Krém készítése: a tojásokat kikeverjük a porcukorral. A csokoládét gőz felett felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a tojásos masszát, és sűrűre főzzük. Amikor kihűlt, hozzákeverjük a margarint és a vaníliás cukrot. Egy kivételével, minden lapot megkenünk, majd a torta oldalát is bevonjuk a krémmel.

Máz készítése: a cukrot összekeverjük az ecettel, majd megpirítjuk, és a megmaradt lapra kenjük. Gyorsan megjelöljük a szeleteket, majd meleg késsel felszeleteljük, és kissé ferdén a torta tetejére illesztjük a cikkeket.
Tejszínhabbal díszítjük.

Zöldbabsaláta

A zöldbabot megfőzzük. A vöröshagymát felaprítjuk, majd az ecettel és cukorral összekeverjük. Ráöntjük a zöldbabra, majd hűtőbe tesszük. Tálaláskor ízlés szerint meglocsoljuk olajjal.

Csemege uborka

Az uborkát jó alaposan megmossuk, majd egy nagy edénybe tesszük. A vizet az ecettel, sóval és cukorral felforraljuk, majd az uborkára öntjük. Fél órát állni hagyjuk, majd az uborkát visszafogva, leöntjük a levet, és ismét felforraljuk. Még forrón az uborkára öntjük, és fűszerezzük, majd rátesszünk egy csipetnyi tartósítószert. Egy napig letakarva állni hagyjuk, majd a levet pótoljuk, és szorosan lezárjuk.

Vadas marhasült pászkagombóccal

A húst sózzuk, borsozzuk, majd jól átsütjük. Kivesszük a zsírből, majd kevés cukrot teszünk bele, és karamellizáljuk. A zöldséget felszeleteljük, majd a zsírra tesszük a vöröshagymakrémmel együtt, és megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet, megpirítjuk, majd csontlevet öntünk alá, hozzáadjuk a fűszereket, a citromhéjat és a bort, majd puhára pároljuk. Amikor a hús puha, kivesszük a léből, majd beletesszük a tejfölt, mustárt, citromlevet, cukrot és sót. Végül felforraljuk, majd leszűrjük a mártást.
A húst tejföllel leöntve, a mártással és páskagombóccal tálaljuk.

Pászkagombóc készítése: a szalonnát apróra vágjuk, és megpirítjuk, majd hozzákeverjük a vöröshagymakrémet, és megpároljuk. A petrezselymet felaprítjuk, utána a párolt vöröshagymával, tojásokkal, sóval, borssal, gyömbérrel és vízzel együtt hozzáadjuk a pászkadarához. Összegyúrjuk, majd fél órát pihentetjük. Utána vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, és sós vízben 30 percig főzzük.

Kelt sajtos kifli

Az élesztőt a tejjel felfuttatjuk, majd összegyúrjuk a liszttel, sóval, ecettel és olajjal. 6 gombócot formázunk belőle, kinyújtjuk, majd 8 cikkre vágjuk. Feltekerjük, és 20 percig állni hagyjuk. Tetejüket tojással megkenjük, és sajttal megszórjuk. Előmelegített sütőben sütjük.

Korhelyleves

Vágja apró kockákra a vöröshagymát és zúzza össze a fokhagymát. Vágja fel kis kockákra a füstölt húst. Futtassa meg olajon a vöröshagymát, majd tegye bele a fokhagymát. Tegye bele a húst és szórja meg fűszerpaprikával. Öntsön rá kevés vizet, és félig párolja meg. Szeletelje fel a kolbászt. Adja a leveshez a savanyú káposztát, a kolbászt és a babérlevelet, főzze puhára. Öntse fel 1,5-2 liter vízzel, ízesítse sóval, ecettel, ha szükséges. A tejfölt keverje simára a liszttel és 1dl leveslével, és sűrítse be vele a levest. Főzze még 5 percig. Hintse meg a tetejét kaporral. Tálalja.

Karácsonyfa

25 dkg mézet 12 dkg cukorral, 7 dkg vajjal, 6 dkg sertészsírral, 1 evőkanál tejjel, lassan felmelegítünk, összedolgozunk, majd hidegre tesszük. A majdnem kihűlt masszába 1 mokkáskanál citromlevet, 2 mokkáskanál őrölt fahéjat, 1 tasak sütőporral elvegyített 50 dkg lisztet, 30 dkg őrölt mogyorót dolgozunk bele. 3-4 mm vastagra nyújtjuk a tésztát, majd különböző nagyságú csillag alakú formákkal kiszúrjuk. (ha hézagosabbra akarjuk a fát készíteni, akkor szúrjunk ki, kis karikákat is). A tetejének pedig egy félgömböt formázunk. Sütőben pár perc alatt megsütjük. A képen, látható módon összerakjuk, ami lehet ragasztás, vagy hurkapálcikára való fűzés is. Amikor összefűztük akkor a következő cukorhabbal, díszítjük: 1 db tojásfehérje 16dkg porcukor, 1 kávéskanál ecet. Azonban felhasználhatunk hozzá mandulát, aszalt gyümölcsöket, stb. (amiket a nyerstésztára rakunk a sütés előtt). A mini díszekkel is hangulatos!

Malacsült

A vöröskáposztát vékony csíkokra vágjuk, majd besózás után fél órát állni hagyjuk. Ezután alaposan kinyomkodjuk. Közben a birsalmát megmossuk, meghámozzuk és lereszeljük. A malacbordák bőrét bevagdossuk, húskloffoló kalapáccsal megütögetjük a húst, majd kevés sóval és frissen őrölt borssal bedörzsöljük, majd lisztbe mártjuk. Felforrósítunk 3 evőkanál olajat és a húsok mindkét oldalát ropogós-pirosra sütjük benne. Kiszedés után melegen helyen tároljuk, hogy megőrizze hőmérsékletét. A maradék olajban karamellizáljuk a cukrot, majd rátesszük a káposztát és a birsalmát. Takarék lángon készre pároljuk. Amikor elkészült, kevés ecettel ízesítjük. Felforralunk 2 dl vizet a sülthússzaftkockával. Ezt a bordák sütőzsiradékára öntjük, felforraljuk, és besűrítjük. A szaftot a húsra öntjük. A párolt káposztával és cikkekre vágott sült burgonyával tálaljuk.

Gazpacho

Tegye a paradicsomot, hagymát, paprikát, uborkát, ecetet, olajat és a kenyeret a turmixgépbe. Ha azt szeretné, hogy híg legyen, adjon hozzá egy pohár vizet.
Az elkészült mixet tegye tálba, ízesítse sóval, paprikával és a gazpacho-t hagyja egy órán át hűvös helyen. A Gazpacho egy nyári étel, azt jelenti, hogy hidratálja és lehűti a testet. Tehát hidegen jobb.
Leveses tányérban szolgálja fel.

Karácsonyi kacsasült

A kacsát kívül-belül besózzuk, belsejét bedörzsöljük borssal és a szárított füvekkel, beletesszük a rozmaringot. Tűzálló tálba fektetjük, meglocsoljuk az olvasztott vajjal, mellé tesszük az apróra vágott sárgarépát, hagymát, zellert, a fokhagymát, aláöntjük a bort, lefedjük, és elomelegített sütoben, közepes tűznél(180 C) puhára pároljuk, majd fedő nélkül, erős tűzön pirosra sütjük – sütés közben saját levével locsolgatjuk.
Az ananászt meglocsoljuk konyakkal és lefedjük.
Egy kisebb lábasban a cukrot aranybarnára pirítjuk, hozzáadjuk az ecetet, 1 dl ananászlét, a pecsenyelét, és erős tűzön mézsűrűre forraljuk.
A kacsát körberakjuk ananászkarikákkal, megkenjük egy kevés mártással. A többit kis csészékben forrón kínáljuk.

Birsalma mustban

A birsalmát megtisztítom, kicsumázom, majd vékony gerezdekre vágom, és erősen ecetes vízbe dobom, hogy ne barnulhasson meg. Közben a mustot felforralom, és addig főzöm, amíg felére be nem fő. Ekkor beleszórom a fűszereket és a birsalmagerezdeket. Néhány percnyi fövés után (vigyázat, a birsalma nagyon gyorsan megpuhul!) szűrőkanállal kiveszem a léből, és tiszta, kiforrázott üvegekbe rakom. Jól összerázom, hogy minél több gyümölcs beleférjen. Ezután a visszamaradt levet még egyszer fölforralom, belekeverem a tartósítószert, és rögtön a gyümölcsre öntöm. Szorosan lekötöm, és száraz dunsztban hagyom kihűlni.

Ponty lengyel mártással

Az egyik megtisztított sárgarépát, fél fehérrépát, fél hagymát és a zellert felvágjuk, s annyi vízben tesszük fel főni – a fekete borssal és az egészben hagyott petrezselyemmel hogy éppen ellepje. Ízlés szerint sózzuk, s amikor a víz felmelegedett, hozzáadjuk a halszeleteket, s erős lángon, fedő nélkül megfőzzük, vigyázva arra, hogy a halhús szét ne essen. Ha megfőtt, tálra szedjük. Vajon megpirítjuk az apróra vágott másik fél hagymát, sárga- és fehérrépát, meghintjük kevés liszttel, feleresztjük a ponty átszűrt főzőlevével (2-3 dl), s a borral, majd 20-30 percig főzzük. Ha kész, leszűrjük, hozzákeverjük a hal vérét, a mazsolát, ízlés szerint cukrozzuk, sózzuk, ecetezzük, s kis lángon kb. fél órát főzve besűrítjük. Tálalásnál keveset a mártásból a halra öntünk, a többit csészében adjuk az asztalra.

Vaddisznóragu erdészné módra

A húst bepácoljuk. Utána az alaplében félpuhára főzzük, majd amikor kihűlt, felszeleteljük. Lábosba tesszük, és kevés vizet adunk hozzá. A citromot és a hagymát felkarikázzuk, majd az ecettel, borókabogyóval, borssal és babérlevéllel együtt a húshoz adjuk. Készre pároljuk, majd leszűrjük, és pirított liszttel besűrítjük. Hozzáöntjük a bort, majd cukrot pirítunk, és belekeverjük. A húsra locsoljuk, majd még egyszer felforraljuk.
Petrezselymes burgonya és párolt vöröskáposzta illik mellé.

Pikáns körtepüré

A mustármagot összezúzzuk. A körtét meghámozzuk, magházát kivágjuk, húsát felkockázzuk, majd ráöntjük a bort, megfűszerezzük, és puhára főzzük. Utána turmixgéppel pépesítjük, és salátalevélen, sült hús mellé tálaljuk.