Címke: gyömbér

Töltött pulyka

A májat, a gombát és a szalonna egyik felét felkockázzuk, majd együtt megpirítjuk. Fűszerezzük, és hozzákeverjük a felaprított petrezselymet. A beáztatott és kinyomkodott zsemlékkel együtt a vajjal kikevert tojáshoz adjuk.
A pulyka gégéjét és zsírzóját kivágjuk, az inakat kiszedjük a combjából, és kívül belül megsózzuk. A tölteléket a hasüregbe helyezzük, és a pulykát kívülről befedjük a szalonna másik felével. Kikent tepsiben, közepes hőfokon megsütjük. Sűrűn locsolgatjuk.
Rizzsel tálaljuk.

Gesztenyével töltött pulyka

A gesztenyét megsütjük, és meghámozzuk.
A zsemlét beáztatjuk, kinyomkodjuk, majd a tojásokkal, fűszerekkel, felaprított petrezselyemmel, borjúhússal és félbevágott gesztenyével összedolgozzuk. Betöltjük a pulykába, befedjük szalonnaszeletekkel, és lassan megsütjük.

Csípős csirkecurry

A csirkéről lehúzzuk a bőrt, majd kicsontozzuk, és felkockázzuk. Sót és curryport adunk hozzá, majd 2 órán át állni hagyjuk.
Az olajat felforrósítjuk, a hagymát felaprítjuk, majd a köménymaggal együtt az olajon megpároljuk. A fokhagymát áttörjük, majd a chilipaprikával, gyömbérporral és a hússal együtt a hagymához adjuk. 4-5 percig sűrítjük, majd hozzáadjuk a tejet. Lefedve, 10-15 percig pároljuk, majd, amikor a hús magába szívta a tejet, még 10 pecig állni hagyjuk. Citromlevet csöpögtetünk rá, és rizzsel tálaljuk.

Vadas marhasült pászkagombóccal

A húst sózzuk, borsozzuk, majd jól átsütjük. Kivesszük a zsírből, majd kevés cukrot teszünk bele, és karamellizáljuk. A zöldséget felszeleteljük, majd a zsírra tesszük a vöröshagymakrémmel együtt, és megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet, megpirítjuk, majd csontlevet öntünk alá, hozzáadjuk a fűszereket, a citromhéjat és a bort, majd puhára pároljuk. Amikor a hús puha, kivesszük a léből, majd beletesszük a tejfölt, mustárt, citromlevet, cukrot és sót. Végül felforraljuk, majd leszűrjük a mártást.
A húst tejföllel leöntve, a mártással és páskagombóccal tálaljuk.

Pászkagombóc készítése: a szalonnát apróra vágjuk, és megpirítjuk, majd hozzákeverjük a vöröshagymakrémet, és megpároljuk. A petrezselymet felaprítjuk, utána a párolt vöröshagymával, tojásokkal, sóval, borssal, gyömbérrel és vízzel együtt hozzáadjuk a pászkadarához. Összegyúrjuk, majd fél órát pihentetjük. Utána vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, és sós vízben 30 percig főzzük.

Hagyományos karácsonyi puding

Kis lángon olvasszuk fel a vajat és a melaszt egy lábasban. Miután kihűlt, adjuk hozzá a brandyt, a citromlevet, a citrom- és narancshéjat és a felvert tojásokat. A maradék hozzávalókat keverjük össze egy nagy tálban. A tojásos masszát keverjük a száraz hozzávalókhoz. Helyezzük egy jól kizsírozott, 1 kg-os kerek pudingformába és gőzöljük 6 órán át. Hűtsük 10 percig, majd vegyük ki a formából. Burkoljuk be műanyag fóliával (folpack) és tároljuk 2 hónapig. Tálalás előtt gőzöljük újabb 1,5 órán át.

Mézeskalács

A vajat simára keverjük a cukorral, a meglangyosított mézzel, hozzáadjuk a fűszereket és a felvert tejszínt. A szódabikarbónát elkeverjük a liszttel, és kis adagokban hozzáadjuk a mézes keverékhez. Jó alaposan összegyúrjuk. A tésztát egy éjszakán át hűtőszekrényben pihentetjük. Jó ha nem egészben tesszük be a hűtőbe, hanem 6-8 cipót formázunk belőle. Másnap a cipókat lisztezett deszkán 0,5 cm vékonyra nyújtjuk. A kinyújtott tésztából különböző formákkal; szívvel, csillaggal, holddal, fenyőfával kiszúrjuk a süteményeket, és kizsírozott tepsibe rakjuk. Ebből a mennyiségből kb. 6 tepsi sütemény lesz. A sütőt 200C-ra előmelegítjük, és a tésztát 5-8 percig sütjük. A tésztának világosbarnának kell lennie, amikor kivesszük, ugyanis még sütés után is barnulni fog. Ha a tepsit a sütőből kivettük, szedjük ki a kalácsokat, de mindenképpen mozgassuk meg lapáttal, mert később könnyen törik. A kihűlt mézeskalácsokat tároljuk száraz helyen, fémdobozban. A kalácskákat feldíszíthetjük cukormázzal. A mázhoz keverjük el a tojsfehérjét a nagyon finomra darált és szitált porcukorral és adjunk hozzá egy evőkanál rizslisztet is. A masszát tegyük vékonyszájú nyomózsákba vagy nejlonzacskóba, aminek a sarkát levágjuk, és írjunk mintákat, pöttyöket a kalácsokra. A mázat szinesíthetjük ételfestékkel, és tehetünk még a kalácsokra – a mázzal ragasszuk fel – színes cukorgyöngyöket, drazsét, fűszereket: szegfszeget, csillagánizst, borókát. A mézes tésztából készíthetünk mézeskalács házikót is. Ekkor hagyjuk a tésztát vastagabbra, és vágjuk ki a ház oldalait és tetejét, süssük meg laponként, majd sűrű cukormázzal építsük fel a házikót.

Fűszeres mézeskalács

Kerek vagy hosszúkás formát választunk, amit zsiradékkal kikenünk, zsemlemorzsával beszórunk. A vajat vagy margarint keverjük habosra a cukorral, keverjük hozzá az előbb megforralt mézzel a kockára vágott narancshéjat, és tegyük hozzá a felhabosított tojásokat, végül lisztet, fűszereket, szalalkálit keverjünk bele. Ezután öntsük az előkészített formába. Közepesen meleg sütőben 40 percig süssük.

Baseli csemege

Melegítsük meg a mézet, majd keverjük hozzá a reszelt almát. Szórjuk bele a darált mandulát, keverjük össze alaposan az egészet, majd vegyük le a lángról. Dolgozzuk össze a liszttel, a sütőporral, az aprított, kandírozott citromhéjjal, és mazsolával, a fűszerekkel és a citromlével. Nyújtsuk ki lisztezett deszkán a tésztát egy cm. vastagságúra, vágjuk fel kicsi kockákra, majd hagyjuk állni egész éjszaka. Másnap kenjük be a kockákat sűrített tejjel, majd szórjuk meg manduladarabkákkal. Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. huszonöt percig süssük.

Birsalma mustban

A birsalmát megtisztítom, kicsumázom, majd vékony gerezdekre vágom, és erősen ecetes vízbe dobom, hogy ne barnulhasson meg. Közben a mustot felforralom, és addig főzöm, amíg felére be nem fő. Ekkor beleszórom a fűszereket és a birsalmagerezdeket. Néhány percnyi fövés után (vigyázat, a birsalma nagyon gyorsan megpuhul!) szűrőkanállal kiveszem a léből, és tiszta, kiforrázott üvegekbe rakom. Jól összerázom, hogy minél több gyümölcs beleférjen. Ezután a visszamaradt levet még egyszer fölforralom, belekeverem a tartósítószert, és rögtön a gyümölcsre öntöm. Szorosan lekötöm, és száraz dunsztban hagyom kihűlni.

Húsleves fácánból

A madarat megmossuk, majd hideg vízben főzni kezdjük. A zöldségeket megmossuk, majd a levesbe tesszük. Amikor forr, lehabozzuk, és kis lángon 1 órát főzzük. Megfűszerezzük, majd amikor a hús megpuhult, leszűrjük, és a levében megfőzzük a metéltet. A húst és a zöldségeket feldaraboljuk, majd visszarakjuk a levesbe.
Forrón kínáljuk.

Gyömbéres szívek

A margarint kikeverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a tojást, mandulát, lisztet, gyömbért, sót és vaníliás cukrot. Összedolgozzuk, majd fóliába csomagoljuk, és 2 órára hűtőbe tesszük.
Utána fél cm vékonyra nyújtjuk, szív alakú szaggatóval kiszúrjuk, majd kivajazott sütőlemezre tesszük, és 180 fokon negyed óra alatt megsütjük.
A mázhoz a hozzávalókat összekeverjük, majd a kihűlt süteményeket bevonjuk vele.

Burgonya zöldborsóval

A burgonyát meghámozzuk, és felkockázzuk. A mustármagot addig pirítjuk, amíg pattogni kezd. Hozzáöntjük az olajat, a felkarikázott hagymát, az összenyomott fokhagymát és a gyömbért. Folytonos keverés mellett puhára pároljuk. Fűszerekkel ízesítjük, majd hozzáadjuk a burgonyát. Ráöntjük a vizet, lefedjük, majd 15-20 percig főzzük. Utána hozzáadjuk a zöldborsót, és még 5 percig főzzük.

Gyömbérpüré

A burgonyát és répát meghámozzuk, és apróra vágjuk, majd sós vízben 10 percig főzzük. A gyömbért is megpucoljuk, majd a zöldségekhez adjuk. Amikor megpuhult, leszűrjük, majd turmixoljuk. Fűszerezzük, majd belekeverjük a vajat.

Pikáns gyümölcsszósz

A sárgabarackot vízbe áztatjuk, majd egy éjszakát állni hagyjuk. Utána hozzáadjuk a szilvát és a mazsolát. A gyömbért felaprítjuk, majd a cukorral együtt gyümölcsökhöz keverjük, és alacsony fokozaton sűrűre főzzük.
Utána belekeverjük az ecetet és a chilit, majd megsózzuk, és addig főzzük, amíg ragacsossá válik.
Amikor kihűlt, jól zárható üvegekbe tesszük.

Szőlős-káposztás csirkesaláta

A savanyú káposztából kinyomkodjuk a levét, majd apróra szeljük fel, és egy tálba tesszük, ahol hozzáadjuk a szőlőket és a vékony csíkokra felszeletelt csirkét. Végül beleöntjük a mézet, és beletesszük a gyömbért, majd a hűtőben állni hagyjuk, és így tálaljuk.

Csirkesaláta

A csirkét feldaraboljuk. A sherryvel összekeverjük a szójaszószt, a cukrot, a pirospaprikát és a gyömbért, majd ráöntjük a húsra és 3 órát állni hagyjuk. Utána olajon megsütjük.
A salátát megmossuk, leveleire szedjük, a zellerzöldet felaprítjuk, majd a csirkével és mandulával összeforgatjuk.
Lehűtve tálaljuk.