Kategória: Főzelék receptek
A céklát héjastul megfőzzük, majd lecsöpögtetjük, és meghámozzuk. Karikákra vágjuk, majd egy kikent tűzálló tálba rendezzük. A sajt felét hozzáadjuk a kefírhez, sóval, tárkonnyal, kaporral és reszelt szerecsendióval ízesítjük, majd rásimítjuk a céklára. A tetejét megszórjuk sajttal. Előmelegített sütőben megsütjük.
A lencsét egy éjszakára beáztatjuk, majd elkezdjük főzni. A fokhagymát összezúzzuk, és az egész hagymával együtt beletesszük. Megfűszerezzük, és lassan tovább főzzük.
A lisztből, cukorból és olajból rántást készítünk, és a puha lencsét besűrítjük vele. Hozzáadjuk a mustárt és az ecetet, végül a tejporral összekevert tejfölt is belekeverjük.
A parajleveleket jól megmossuk, majd a sót és a szódabikarbónát vízzel elkeverjük, felforraljuk, és beletesszük a parajt. Amikor újra felforrt, leszűrjük, és felaprítjuk a leveleket.
A vajból és lisztből rántást készítünk, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, és a parajt, majd a tejet és a csontlét felforrósítjuk, és belekeverjük. Lassan forraljuk, közben a zsemlét tejbe áztatjuk majd kicsavarjuk. Végül a tejszínnel együtt belekeverjük a főzelékbe, és fűszerezzük.
Főtt tojással tálaljuk.
A zsírban megfonnyasztjuk a vöröshagymát, meghintjük liszttel és világos rántást készítünk. Kevés hideg vízzel felöntjük és simára keverjük. Hozzáadjuk a kukoricát a levével együtt és öntünk hozzá még vizet, ha szükséges. Ízesítjük sóval, borssal, delikáttal és beletesszük a fél erőleves kockát. Forraljuk össze a kívánt sűrűségűre, majd eresszük fel egy pohár tejföllel, bármilyen feltéttel kínálhatjuk.
A csíkokra vágott császárhúst megpirítjuk, a zsírján megfuttatjuk a felszeletelt hagymát és zöldpaprikát. Hozzáadjuk a felkockázott , kicsontozott csülköt és a lapockát a paradicsommal. Víz hozzáadásával 25 percig pároljuk Beletesszük a káposztát a forró vízben megmosott rizst a pritamint, a leveskockát. Fűszerezzük 1 kávéskanál sóval, 1-1 evőkanál édes és erős paprikával, 3 babérlevéllel, 1-1 késhegynyivel a többi fűszerekből. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje az ételt. Felforraljuk. Letakarva 15 percig takarékon főzzük. Levesszük a tűzről, és 30 percig állni hagyjuk. Fogyasztás előtt a sütőben, egy vajjal kikent tűzálló tálban átforrósítjuk. Tálalás: a tűzálló tálban rakjuk az asztalra. Kis tálkában tejfölt és friss, fehérkenyeret kínálunk hozzá.
A lencsét néhány órára beáztatjuk. A hagymát szálasra vágjuk, megdinszteljük a zsírban, hozzáadjuk a húsokat, meghintjük liszttel, majd beleöntjük a lencsét, a gerslit, a fűszereket, majd felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Több órán át főzzük a sütőben
Előkészítése: nagy vasfazekat (vagy beáztatott cserépedényt) olajjal kikenjük és lisztel meghintjük. A töltelékhez a dagadót megdaráljuk, összekeverjük a nyers, megmosott rizzsel, pirospaprikával, a megtisztított és lereszelt hagymával, sóval, borssal, majd szorosan becsomagoljuk a vastag ereitől megtisztított savanyú káposztalevélbe.
Elkészítése: az apró káposzta egyharmad részét elterítjük a fazék alján, erre rátesszük a megmosott és feldarabolt kocsonyahúst, valamint az előzőleg 1 éjszakán át vízben vagy tejben áztatott, darabokra vágott füstült oldalast. Erre a következő réteg savanyú káposztát terítjük. Megsózzuk, meghintjük borssal, majd beborítjuk a megtöltött savanyú káposzta levelekkel. Erre nyers, felszeletelt lapockát helyezünk, végül beborítjuk a maradék aprókáposztával. Megsózzuk, meghintjük borssal, és 5 dl tejföllel leöntjük. Az edényt lefedjük, és forró sütőbe tesszük. Legalább 3 órán keresztül sütjük közepes lángon. Tálaláskor a tányéron megtejfölözzük.
A babot főzés előtt 24 órával beáztatjuk. A vöröshagymát levelekre bontjuk, és lassú tűzön a zsíron lábasban üvegesre pároljuk. Ha véletlenül egy-egy hagymalevél megbarnul, ki kell dobni, mert különben az egész sólet odaéghet. Meghintjük egy kanál liszttel, majd belehelyezzük a húst és a füstölt húst, és ismét egy kanál lisztet szórunk rá. 1-2 percnyi párolás után a megszűrt babot tesszük a lábasba, majd meghintjük a harmadik kanál liszttel. Rövid ideig pároljuk: keverni nem szabad, csak a lábast rázhatjuk meg. Ezután belehelyezzük a gerslit, majd az egészet felengedjük vízzel, míg teljesen ellepi. Végül héjával együtt beleültetjük a jól megmosott nyers tojásokat. Vigyázzunk: a tojások héja ne legyen repedt! Kevés sót tehetünk bele, de óvatosan, mert a füstölt hús is sós. Tehetünk bele töltött libanyakat vagy kuglit is (lásd lejjebb). Fedő alatt 3 órán át, lassú tűzön főzzük, majd 5 órán át, sütőben kis lángon folytatjuk. Ha időnk engedi, elég, ha 12 órán át a sütőben készítjük, természetesen kis lángon. (Ez a hagyományosabb változat.) A lábasban tálaljuk, a fedőt ott emeljük le, a vendégek szeme láttára.
A sárgarépát megmossuk, majd fogunk egy reszelőt, és lereszeljük, olajban előpároljuk. Ezután hozzáöntünk egy kevés húslevest (vagy csontlevet), majd készre pároljuk. Sózzuk, majd cukrot teszünk hozzá, a felaprózott petrezselymet és a lisztet beleszórjuk, majd a maradék húslevest is beleöntjük. Addig főzzük, amíg olyan sűrű nem lesz, mint egy mártás, ekkor beleöntjük a tejszínt. Kínálhatjuk tükörtojással, zöldségpogácsával vagy natúr sülttel.
A salátát leveleire bontjuk, és nagyon alaposan megmossuk. Sós vízben puhára főzzük. A burgonyát is megfőzzük, majd mindkettőt áttörjük, és összekeverjük. Fele főzővíz fele tej keveréket adunk hozzá.
A lisztet megpirítjuk, és berántuk vele a főzeléket.
Tökből, sütőtökből, zöldbabból és zöldborsóból úgyanígy készíthetünk főzeléket.
A répát alaposan megmossuk, meghámozzuk, majd meleg sós vízben főzni kezdjük. Amikor megpuhult, leszűrjük, és összetörjük. Fele főzővíz, fele tej keverékével összekeverjük.
A lisztet egy lábosban zsemleszínűre pirítjuk, majd kevés tejet keverünk hozzá, és besűrítjük vele a főzeléket.
A burgonyát meghámozzuk megmossuk, majd feldaraboljuk, és meleg sós vízben főzni kezdjük. Ha megpuhult, leszűrjük, és összetörjük. Fele főzővíz, fele tej keverékével felforraljuk. Ha nem ízlik a babának, kevés cukorral ízesítjük.
Ugyanígy készíthetünk sárgarépát tejjel.
A parajt és a burgonyát külön külön puhára főzzük, majd leszűrjük, összetörjük, és összekeverjük. A burgonya főzővizéből a tejjel fele fele arányban keveréket készítünk, és a főzelékhez adjuk.
A lisztet megpirítjuk, kevés tejjel elkeverjük, és a főzeléket berántjuk vele.
Kevés cukor hozzáadásával ugyanígy készíthetünk sóskafőzeléket is.
A meghámozott répákat felszeleteljük, megpirítjuk a zsírban, megfűszerezzük, felöntjük vízzel, és miután puhára pároltuk, behabarjuk a liszttel, és tejjel.
A brokkolit szétszedjük, és sós vízben megfőzzük. A lisztet, petrezselymet megpirítjuk a zsírban, berántjuk vele a brokkolit, hozzákeverjük a tejfölt, tejet, és jól összefőzzük.