Címke: fahéj

Mézeskalács

A vajat simára keverjük a cukorral, a meglangyosított mézzel, hozzáadjuk a fűszereket és a felvert tejszínt. A szódabikarbónát elkeverjük a liszttel, és kis adagokban hozzáadjuk a mézes keverékhez. Jó alaposan összegyúrjuk. A tésztát egy éjszakán át hűtőszekrényben pihentetjük. Jó ha nem egészben tesszük be a hűtőbe, hanem 6-8 cipót formázunk belőle. Másnap a cipókat lisztezett deszkán 0,5 cm vékonyra nyújtjuk. A kinyújtott tésztából különböző formákkal; szívvel, csillaggal, holddal, fenyőfával kiszúrjuk a süteményeket, és kizsírozott tepsibe rakjuk. Ebből a mennyiségből kb. 6 tepsi sütemény lesz. A sütőt 200C-ra előmelegítjük, és a tésztát 5-8 percig sütjük. A tésztának világosbarnának kell lennie, amikor kivesszük, ugyanis még sütés után is barnulni fog. Ha a tepsit a sütőből kivettük, szedjük ki a kalácsokat, de mindenképpen mozgassuk meg lapáttal, mert később könnyen törik. A kihűlt mézeskalácsokat tároljuk száraz helyen, fémdobozban. A kalácskákat feldíszíthetjük cukormázzal. A mázhoz keverjük el a tojsfehérjét a nagyon finomra darált és szitált porcukorral és adjunk hozzá egy evőkanál rizslisztet is. A masszát tegyük vékonyszájú nyomózsákba vagy nejlonzacskóba, aminek a sarkát levágjuk, és írjunk mintákat, pöttyöket a kalácsokra. A mázat szinesíthetjük ételfestékkel, és tehetünk még a kalácsokra – a mázzal ragasszuk fel – színes cukorgyöngyöket, drazsét, fűszereket: szegfszeget, csillagánizst, borókát. A mézes tésztából készíthetünk mézeskalács házikót is. Ekkor hagyjuk a tésztát vastagabbra, és vágjuk ki a ház oldalait és tetejét, süssük meg laponként, majd sűrű cukormázzal építsük fel a házikót.

Fahéjas csillagocskák

Verjük kemény habbá a tojásfehérjét, majd adagoljuk hozzá apránként a mézet. Tegyünk félre belőle öt evőkanálnyit, a többit fűszerezzük fahéjjal, őrölt szegfűszeggel, azután keverjük bele a mandulát és gyúrjuk az egészet kemény tésztává. Folpack fólia közé téve nyújtsuk ki a tésztát, különben nagyon ragadna. Öt centiméter átmérőjű tésztaformával, szaggassuk ki a csillagocskákat, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, előmelegített sütőben, 180 fokon süssük 12 percig. Utána vonjuk be a süteményeket a félretett tojás-méz keverékkel.

Fűszeres mézeskalács

Kerek vagy hosszúkás formát választunk, amit zsiradékkal kikenünk, zsemlemorzsával beszórunk. A vajat vagy margarint keverjük habosra a cukorral, keverjük hozzá az előbb megforralt mézzel a kockára vágott narancshéjat, és tegyük hozzá a felhabosított tojásokat, végül lisztet, fűszereket, szalalkálit keverjünk bele. Ezután öntsük az előkészített formába. Közepesen meleg sütőben 40 percig süssük.

Baseli csemege

Melegítsük meg a mézet, majd keverjük hozzá a reszelt almát. Szórjuk bele a darált mandulát, keverjük össze alaposan az egészet, majd vegyük le a lángról. Dolgozzuk össze a liszttel, a sütőporral, az aprított, kandírozott citromhéjjal, és mazsolával, a fűszerekkel és a citromlével. Nyújtsuk ki lisztezett deszkán a tésztát egy cm. vastagságúra, vágjuk fel kicsi kockákra, majd hagyjuk állni egész éjszaka. Másnap kenjük be a kockákat sűrített tejjel, majd szórjuk meg manduladarabkákkal. Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. huszonöt percig süssük.

Birsalma mustban

A birsalmát megtisztítom, kicsumázom, majd vékony gerezdekre vágom, és erősen ecetes vízbe dobom, hogy ne barnulhasson meg. Közben a mustot felforralom, és addig főzöm, amíg felére be nem fő. Ekkor beleszórom a fűszereket és a birsalmagerezdeket. Néhány percnyi fövés után (vigyázat, a birsalma nagyon gyorsan megpuhul!) szűrőkanállal kiveszem a léből, és tiszta, kiforrázott üvegekbe rakom. Jól összerázom, hogy minél több gyümölcs beleférjen. Ezután a visszamaradt levet még egyszer fölforralom, belekeverem a tartósítószert, és rögtön a gyümölcsre öntöm. Szorosan lekötöm, és száraz dunsztban hagyom kihűlni.

Karácsonyi saláta

Az almát meghámozzuk, felszeleteljük. Kevés vízzel és a többi hozzávalókkal addig főzzük lassú tűzön, amíg majdnem szétfő. Ha szükséges, utánatöltünk vizet.

Tokajibor-krémleves

Előkészítés: a tojássárgákat habosra keverem a cukorral, ezután apránként 1 dl bort keverek bele.
Elkészítés: a megmaradt bort felforralom a fűszerekkel, majd a tűzről lehúzom, és néhány percnyi várakozás után belekeverem a boros-cukros tojássárgáját. Habverővel kevergetve éppen csak forráspontig hevítem, és azonnal tálalom. (Vigyázat! Nem szabad felforralni, mert a tojás kicsapódhat a levesben.)

Borleves 2. változat

A borból 2 dl-t félreteszünk. A megmaradt borhoz hozzáöntünk 3 dl vizet, beletesszük a cukrot, a fahéjat és a szegfűszeget, majd felforraljuk.
Keverőtálba tesszük a tojások sárgáját, hozzáöntjük a 2 dl félretett bort, és habverővel simára keverjük. Amikor a bor felforrt, állandó keverés mellett hozzáöntjük a tojássárgákhoz, és kevergetve forrpontig hevítjük. Ezután finom szűrőn keresztül átszűrjük és előmelegített csészékben azonnal, forrón asztalra adjuk.

Hideg, meggyes burgonya-krémleves

A burgonyát kis darabokra vágva jó félliternyi vízbe beleteszem. Hozzárakom a sót, a fűszereket és a vékonyka csíkokra vágott, megmosott citromhéjat. Puhára főzöm. Félidőben beleteszem a meggy háromnegyed részét. (Ha befőttel készítem, egy deci befőttlevet is hozzáöntök.) Ha már nem nagyon forró, az egészet péppé zúzom. Közben a tejszínt simára keverem a burgonyaliszttel és hozzáadva a tejfölt is, besűrítem vele a meggyes burgonyalevest. Folytonosan kevergetve öt percig főzöm, végül beledobom a félretett meggyszemeket, és az egészet hagyom kihűlni. Ezután jól lefedve, a hűtőszekrényben alaposan lehűtöm és csészékbe adagolva, jéghidegen tálalom.

Almás pite

A tésztához a hozzávalókat összegyúrjuk, kettéosztjuk, majd 30 perce hűtőbe tesszük.
Az almát meghámozzuk, lereszeljük, levét kinyomjuk, majd hozzáadjuk a cukrot és fahéjat.
Kivajazunk egy tepsit, és megszórjuk zsemlemorzsával. A tészta felét belereszeljük, egyenletesen elosztjuk, majd szétterítjük rajta az almát, és végül a tészta másik felét ráreszeljük. 200 fokon 45 perc alatt megsütjük.

Birsalmaszósz

A gyümölcsöt 10 percig főzzük a szegfűszeggel, cukorral, fahéjjal és sóval ízesített vízben. Utána felkockázzuk a gyümölcshúst, a levét leszűrjük, és 4 dl-t a gyümölcshöz adunk. A tejszínt elkeverjük a liszttel, és a birshez adjuk. 10 percig főzzük, majd tálaljuk.

Szilvás kevert tészta

A szilvát megmossuk, eltávolítjuk a magját, majd a fél szilvákat is ketté vágjuk. A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a sütőformát kivajazzuk és megszórjuk zsemlemorzsával. A tojásokat cukorral, vaníliás cukorral és a vajjal keverjük össze. Majd hozzá adjuk a tejszínt. A liszthez hozzá adjuk a sütőport és hozzá keverjük a masszához. A szilvát lágyan hozzákeverjük a tésztához. Formába öntjük, egyenletesen eloszlatjuk. A sütőben 40 percig sütjük.

Finom szőlőtorta

A lisztet összedolgozzuk 7 dkg cukorral, a tojással, a dió felével, a konyakkal, fahéjjal és sóval. Kinyújtjuk, majd egy tortaformába simítjuk, és 10 percig sütjük.
A vajat kikeverjük a maradék cukorral, és a tojássárgájával. Hozzáadjuk a diót, citromhéjat és szőlőt is. Belesimítjuk a tésztába, és készre sütjük.

Gyümölcsleves télre

1 1/2 l vízben feloldjuk a cukrot, a fűszerekkel ízesítjük, majd felforraljuk. Közben a habot leszedjük a tetejéről.
A gyümölcsöt megmossuk, magját kiszedjük, és felszeleteljük. Kis adagokban a lébe tesszük, pár percig forraljuk, majd kiszedjük, és lecsöpögtetjük. Kigőzölt üvegekbe tesszük, majd ráöntjük a levet. Egy napig állni hagyjuk, majd a levet újra felforraljuk pár percig, a gyümölcsre öntjük, és légmentesen lezárjuk. 24 órára száraz gőzbe állítjuk.

Csipkebogyóleves

A csipkebogyó magjait kiszedjük, majd húsát megmossuk. Hozzáadjuk a citrom héját, és a fahéjat, majd felöntjük vízzel.
Levágjuk a kalács héját, a többit a csipkebogyóhoz keverjük, és megfőzzük. Utána belekeverjük a cukrot és a vörösbort, majd péppé zúzzuk. Még egyszer felforraljuk, és sűrűre főzzük.
Kétszersülttel tálaljuk.

Cseresznyés kacsa mogyoróburgonyával

A feldarabolt kacsát megsózzuk. A hagymát felaprítjuk, a zöldségeket felkarikázzuk, majd vajat forrósítunk és az egészet néhány percig pároljuk benne. Hozzáadjuk a paradicsompürét és a húst, majd zsírjára pirítjuk. A szalonnát vékonyan felszeleteljük, és a húsra tesszük. Felengedjük a borral, majd lefedjük, és lassú tűzön puhára főzzük. Közben néha megrázzuk az edényt. Utána a húst kiszedjük, a visszamaradt léhez hozzáadjuk a liszt és zsír keverékét. Belekeverjük az előzőeg kimagozott csereznyét, a cukrot, citromhéjat és fahéjat, majd felforraljuk, és a hússal tálaljuk.

Mogyoróburgonya készítése: a burgonyából karalábévájó segítségével kis gömböket vájunk, és forró zsírban megsütjük őket. Sóval ízesítjük, és aprított petrezselyemmel meghintjük, majd a hús mellé tálaljuk.