Címke: tejföl

Szilveszteri magoskifli

Az élesztőt megfuttatjuk a cukrozott langyos tejben. A margarint elmorzsoljuk a lisztben, majd belekeverjük a sót. A margarinos liszt közepébe mélyedést formázunk, beletöltjük a megfuttatott élesztőt, a tejfölt, a tojást, és összegyúrjuk. Egy órai kelesztés után kinyújtjuk.
A kb. 5 mm vastag tésztát először 8 cm-es csíkokra, majd ezeket háromszögekre vágjuk. A háromszögeket, egyik oldaluktól indulva, kifli alakúra föltekerjük. Fém sütőlapon fél órán át kelesztjük, a tetejüket egész tojással megkenjük. Ízlés szerint ízesítjük, és díszítjük napraforgómaggal, dióval, szezámmaggal, köménymaggal vagy mákszemekkel. Változatok: föltekerés előtt a kiflicskékbe tehetünk kedvenc sajtunkból egy vékonyabb rudat, olajos halat vagy virslit. Az üres kiflikhez készíthetünk különböző krémeket is. Tejes, májkrémes, padlizsános, tejfölös, túrós változatok között válogathatunk.

Pizza gyulai kolbásszal

A kolbászt megdaráljuk. Kevés mustárral, 1 evőkanál tejföllel, és a reszelt sajttal összekeverjük és a tésztára kenjük. A maradék tejfölt a tetejére tesszük és készre sütjük.

Kaszinótojás

A keménytojások alját le kell vágni és kiszedni a sárgáját egy tálba. A levágott fehérjét bele lehet tenni a franciasalátába.
A tojássárgáját keverjük ki két-három kávéskanál kolbászkrémmel, gulyáskrémmel, pizzakrémmel, mustárral, majonézzel. Ízesítsük fehér- és fekete borssal, citromlével, reszelt hagymával.
Töltsük bele a tojásokba a krémet, majd állítsuk bele a tojásokat a franciasalátába.
A maradék töltelékből tegyünk félre egy kávéskanálnyit, a többit keverjük simára egy-két evőkanál tejföllel. Fél deci langyos vízben oldjunk fel két kávéskanál zselatint, majd melegítsük folyamatos keverés mellett. Mielőtt éppen felforrna, keverjük bele a tejfölös töltelékbe.
Ha lehűlt, kenjük be vele vékonyan a tojásokat, majd tegyük hűtőbe. Az öntetet is hűtsük, de folyamatosan ellenőrizzük, kevergessük. Ha bőrösödni kezd a teteje, kiskanállal szedjük a tojásokra, vigyázva, hogy ne sok menjen mellé, és mindenütt bevonjuk vele a tojásokat.
Díszítésként a félretett töltelékből nyomjunk kis pöttyöt a tojások tetejére.

Székelykáposzta

A csíkokra vágott császárhúst megpirítjuk, a zsírján megfuttatjuk a felszeletelt hagymát és zöldpaprikát. Hozzáadjuk a felkockázott , kicsontozott csülköt és a lapockát a paradicsommal. Víz hozzáadásával 25 percig pároljuk Beletesszük a káposztát a forró vízben megmosott rizst a pritamint, a leveskockát. Fűszerezzük 1 kávéskanál sóval, 1-1 evőkanál édes és erős paprikával, 3 babérlevéllel, 1-1 késhegynyivel a többi fűszerekből. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje az ételt. Felforraljuk. Letakarva 15 percig takarékon főzzük. Levesszük a tűzről, és 30 percig állni hagyjuk. Fogyasztás előtt a sütőben, egy vajjal kikent tűzálló tálban átforrósítjuk. Tálalás: a tűzálló tálban rakjuk az asztalra. Kis tálkában tejfölt és friss, fehérkenyeret kínálunk hozzá.

Eredeti erdélyi töltött káposzta

Előkészítése: nagy vasfazekat (vagy beáztatott cserépedényt) olajjal kikenjük és lisztel meghintjük. A töltelékhez a dagadót megdaráljuk, összekeverjük a nyers, megmosott rizzsel, pirospaprikával, a megtisztított és lereszelt hagymával, sóval, borssal, majd szorosan becsomagoljuk a vastag ereitől megtisztított savanyú káposztalevélbe.
Elkészítése: az apró káposzta egyharmad részét elterítjük a fazék alján, erre rátesszük a megmosott és feldarabolt kocsonyahúst, valamint az előzőleg 1 éjszakán át vízben vagy tejben áztatott, darabokra vágott füstült oldalast. Erre a következő réteg savanyú káposztát terítjük. Megsózzuk, meghintjük borssal, majd beborítjuk a megtöltött savanyú káposzta levelekkel. Erre nyers, felszeletelt lapockát helyezünk, végül beborítjuk a maradék aprókáposztával. Megsózzuk, meghintjük borssal, és 5 dl tejföllel leöntjük. Az edényt lefedjük, és forró sütőbe tesszük. Legalább 3 órán keresztül sütjük közepes lángon. Tálaláskor a tányéron megtejfölözzük.

Sajtos pogácsa

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk és cipóban egy óra hosszat hideg helyen pihentetjük. Lisztezett deszkán 2 centi vastagra nyújtjuk és kis pogácsákat szaggaunk belőle. Tepsibe szedjük, a tetejét megkenjük tojással, megszórjuk a reszelt sajttal és forró sütőben aranysárgára sütjük.

Sóskaleves malachússal

Az újnyi csíkokra (kb. 2 cm) vágott húst (oldalas, comb) kb. 3 l. vízben felteszem főni. Sóval, vegetával ízesítem. Ha a hús már félpuha, beleöntöm a sóskapürét. Ha kell, sózom és citromlével, vagy citromsavval savanyítom.
Akkor az igazi, ha kellemesen savanykás íze van. Ha a hús teljesen megfőtt, a tejfölben elkeverek egy evőkanálnyi lisztet, és ezzel behabarom a levest.
Ha átforrt, fogyasztható.

Hideg, meggyes burgonya-krémleves

A burgonyát kis darabokra vágva jó félliternyi vízbe beleteszem. Hozzárakom a sót, a fűszereket és a vékonyka csíkokra vágott, megmosott citromhéjat. Puhára főzöm. Félidőben beleteszem a meggy háromnegyed részét. (Ha befőttel készítem, egy deci befőttlevet is hozzáöntök.) Ha már nem nagyon forró, az egészet péppé zúzom. Közben a tejszínt simára keverem a burgonyaliszttel és hozzáadva a tejfölt is, besűrítem vele a meggyes burgonyalevest. Folytonosan kevergetve öt percig főzöm, végül beledobom a félretett meggyszemeket, és az egészet hagyom kihűlni. Ezután jól lefedve, a hűtőszekrényben alaposan lehűtöm és csészékbe adagolva, jéghidegen tálalom.

Újhagymás karaj

A karajt felszelem,kikloffolom,majd sóval borssal befűszerezem. Lisztbe mártom s gyorsan pár perc alatt megsütöm kevés olajban. A maradék olajba belerakom a nagy darabokra vágott s félbevágott újhagymát, pár perc múlva visszarakom mellé a husikat amelyeket már felkockáztam közben, kevés vízzel párolom. Belerakom az apróra vágott gombát, majd fűszerezem kicsi fokhagymával, sóval, borssal.Mikor már majdnem kész s még szépen látható a hagyma, akkor belerakom a margalinkockákat, majd pár perc múlva a tejfölt. Összefőzöm,s kifőtt tésztával tálalom!

Diós szárnyas-krémleves

Előkészítés: a megmosott petrezselyemzöldet apróra metélem. A tejszínnel és 1 dl vízzel összekevert tejfölben simára keverem a lisztet. A cérnametéltet a szokásos módon, forrásban lévő sós vízben megfőzöm, és meleg vízzel leöblítve, melegen is tartom.
Elkészítés: 8 dl vízbe beleteszem a húsleveskockákat, beleszórom a finomra darált diót és a fűszereket. Felforralom és 5 percig főzöm. Közben a forrásban lévő levesbe csorgatom a lisztes tejfölt, és beleszórom a petrezselyemzöld felét. Folytonosan kevergetve, kis lángon addig forralom, amíg a habja elfő. Ezután rászórom a megmaradt petrezselyemzöldet, és az edényt lefedve, 10 percig állni hagyom.
Tálaláskor leveses csészékbe osztom a főtt tésztát, majd rámerem a forró levest, és meghintem a durvára vágott dióval.

Narancsmártás

A dzsemet és a tejfölt elkeverjük a likőrrel, hozzáadjuk a narancs levét és héját. Fűszerekkel ízesítjük, majd állni hagyjuk.
Áttörjük, mielőtt tálaljuk.

Székely pulykacomb

A szalonnát kis kockákra darabolom, kevés olajban pirosra sütöm, rászórom az apróra vágott hagymát, fokhagymát, és összepirítom.
Lehúzom a tűzről, megszórom pirospaprikával, hozzáadom a 2×2 centis kockákra vágott pulykacombot.
Annyi vizet öntök rá, hogy félig ellepje, és sóval, borssal, köménnyel fűszerezem. Amikor felforrt, lassú tűzön, fedővel letakarva félpuhára párolom, majd hozzáadom a lecsót, a savanyú káposztát, megszórom petrezselyemmel.
Ha kell, kevés vizet öntök rá, és fedővel letakarva készre párolom.
Amint elkészült, forrón tányérokba szedem, és meglocsolom a simára kevert tejföllel.

Kapros, sajtos nokedli

A kaprot felteszem sós vizbe főzni, majd tejfölös habarással besűritem. Mártás sűrűségre főzöm. A tepsibe rakom a nokedlit, majd leöntöm a kapormártással, összekeverem, a tetejére ráreszelem a sajtot, majd forró sütőben aranybarnára sütöm. Ha nem akarom teljesen vegetáriánusra csinálni, metélek bele sonkát vagy sütőkolbászt és igy keverem össze.

Brokkolikrémleves

A brokkolit alaposan átmossuk, szétszedjük, és annyi vízben, amenyi ellepi, megfőzzük. Pár szemet félreteszünk, a többit leturmixoljuk. Utána felengedjük annyi vízzel, hogy összesen 1 liter legyen. Belekeverjük a leveskockát, megborsozzuk, és felforraljuk. Végül a liszt és tejföl keverékét is belekeverjük, és a félretett brokkolival, melegen tálaljuk.

Burgonyafelfújt

A burgonyát héjastul puhára főzzük. Utána héját lehúzzuk, majd összenyomjuk.
A szalonnát felkockázzuk, majd zsírját kisütjük, majd kiszedjük a zsírból. A burgonyapüréhez hozzákeverjük a tojássárgáját, a tejfölt, a szalonnát és a sonkát. A tojásfehérjét habbá verjük, majd beleforgatjuk a pürébe.
Egy tűzálló tálat kikenünk a szalonna zsírjával, rászórjuk a zsemlemorzsát, a pürét az aljába terítjük, tetejére hintjük a maradék szalonnazsírt, és zsemlemorzsát, majd megsütjük.

Fokhagymás csirke

A csirkét megtisztítjuk, feldaraboljuk, és forró olajon megsütjük. A maradék olajban megpároljuk a felaprított fokhagymát. Kevés vizet adunk a liszthez, majd a fokhagymára öntjük. Sóval ízesítjük, majd beletesszük a húst. Belekeverjük a tejfölt, majd tálaljuk.