Címke: tej
A húst felkockázzuk, a hagymát apróra vágjuk. Forró olajon üvegesre pároljuk a hagymát, a tűzről levéve belekeverjük a fűszerpaprikát és hozzáadjuk a húst. Felöntjük vízzel, hogy a húst éppen ellepje, sózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Amikor megpuhult, tejfölös habarással sűrítjük, hozzáadjuk a tejszínt, ízlés szerint fűszerezzük ha szükséges és átforraljuk, hogy az ízek jobban kijöjjenek. A húst kiszedjük, pépesre turmixoljuk. A saját szaftjából annyit adunk hozzá, hogy kenhető húskrémet kapjunk, amivel minden palacsintát megkenünk. A palacsinták széleit felhajtjuk, majd felgöngyöljük. Tűzálló tálba rakjuk, sütőben átforrósítjuk, tálaláskor a forró paprikás mártással bevonjuk.
Ezt a parádés tortát két menetben készítjük el. A kész, vagy magunk sütötte piskótatekercset vékonyan megkenjük a krémmel: 1./ a vajat habosra keverjük a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, végül a rumot (ha gyerekek is esznek belőle, akkor a málnaszörpöt). Szorosan feltekerjük, alufóliába csomagoljuk, és éjszakára hűtőbe tesszük.
Második menet,
A palacsintákat a szokott módon kisütjük vékonyan olajozott, forró serpenyőben. A darált diót a tejszínnel, cukorral rummal és mazsolával ősszefőzzük, míg krém állagú masszához jutunk. A tölteléket a palacsintákba töltjük, háromszög alakúra hajtogatjuk Az étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, a tejszínnel összemelegítjük és a kész palacsintákra öntjük.
A megmosott, megtörölt halat citromlével meglocsoljuk és sózzuk. A vajat felforrosítjuk, beleszórjuk a lisztet, világos rántást készítünk, majd óvatosan felöntjük a tejjel, a tejszínnel és borsozzuk. A forrástól számítva 2-3 percig főzzük. A reszelt sajt felét a mártásban megolvasztjuk. Borssal, citromlével ízesítjük, majd a megtisztított halfiléket a mártásba rakjuk, 10-15 percig főzzük. Köretként a rizst ajánljuk. Díszíthetjük citromkarikákkal és kaporral.
Öntsük a lisztet egy mélyebb edénybe, a tojásokat, a sót, ( édes palacsinta esetén a cukrot is) és a szódavizet adjuk hozzá, keverjük csomómentesre. Folyamatos keverés mellett adjunk hozzá annyi tejet, hogy sűrű, de folyékony tésztát kapjunk. Ha túl sűrű a tészta, akkor tejjel lehet higítani, ha túl folyékony, akkor liszttel lehet sűríteni.15 percnyi pihentetés után vékonyan olajozott forró palacsintasütőben merőkanalankénti mennyiséget süssünk ki. Ez a mennyiség körülbelül 15-20 db palacsinta kisütéséhez elegendő.
Az alaptészta összetevőit egy tálban összekeverjük, majd a szokott módon kisütjük a palacsintákat. A banánokat megpucoljuk, ujjnyi vastag karikákra vágjuk, forró olajban flambírozzuk, ügyelve, hogy ne süljenek szét a karikák. A palacsintákat vékonyan megkenjük nutellával és erre a rétegre teszünk még pár banánkarikát, majd a palacsintát összehajtogatjuk, vagy feltekerjük. Az étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, néhány evőkanál vízzel higítjuk, a palacsintára öntjük és ízlés szerint tejszínhabbal, egy-egy gombóc vanília fagyival tálaljuk.
Egy tálba vagy gyúrótáblára helyezve a lisztet a zsiradékkal elmorzsoljuk, majd a langyos tejben oldott élesztővel, a tojások sárgájával, a porcukor és a só hozzáadásával tésztát gyúrunk belőle. A tésztából 4 db kis cipót formázunk, majd fél órát hűtőszekrényben pihentetjük. Közben elkészítjük a tölteléket. A cukrot a tejjel, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, egy kanál mézzel felforraljuk, 1-2 percig forrni hagyjuk, hozzáadjuk a darált diót vagy mákot, jól elkeverjük benne, majd kihűtjük. Kihűlés után 4 egyenlő részre osztjuk. A pihentetett tésztákat kinyújtjuk, a tölteléket ráhelyezzük, szorosan feltekerjük. Tojássárgájával megkenjük, majd meleg helyen fél órát pihentetjük, villával megszurkáljuk, s a tojás fehérjével megkenve hűtőbe helyezzük. 20-25 perc múlva közepes hőmérsékletű sütőben sütjük.
A piskóta torta tetejét kb. 1 cm-re levágjuk. Közepét kikotorjuk, de úgy, hogy az alja megmaradjon.
Krém készítése: egy lábosban 15 dkg cukrot elkeverünk 2 púpos kanál liszttel, 2 egész tojással, majd fokozatosan hozzáadunk még 2 dl tejet vagy az ananász levét. Folyamatos keverés mellett sűrű krémmé főzzük. Amikor megfőtt, levesszük a tűzről, és tovább keverjük, nehogy csomós legyen. Ezután még langyosan hozzáadunk 1 Ráma margarint, és jól elkeverjük. A krémet hűtőbe tesszük és egy órán át állni hagyjuk.
További teendők: ha a krém kihűlt, hozzákeverjük a tortából kiszedett morzsát, és annyi ananászlevet, hogy jó krém legyen. Ha ez elkészült egy napot állni hagyjuk hűtőben, hogy a krém összeérjen. Ezután a krémet beletöltjük a tortába, tetejét tejszínnel és ananásszal díszítjük.
A száraz hozzávalókat egy tálban összekeverjük: lisztet, cukrot, vanillin cukrot, sót és a szódabikarbónát. Másik edényben összekeverjük a maradék hozzávalókat: tojásokat, tejet és a margarint. Ehhez a keverékhez adjuk a lisztes keveréket és addig kavarjuk, amíg sima tésztát nem kapunk. Bőven olajozott, forró serpenyőben evőkanálnyi mennyiségeket mindkét oldalán megsütjük. Friss, vagy konzervgyümölccsel, juharsziruppal, csoki öntettel, ízlés szerint bármivel tálalhatjuk.
Öntsük a lisztet egy mélyebb edénybe, a tojásokat, a sót, cukrot és a szódavizet adjuk hozzá, keverjük csomómentesre. Folyamatos keverés mellett adjunk hozzá annyi tejet, hogy sűrű, de folyékony tésztát kapjunk. A palacsintatésztába, reszeljünk 3 almát és süssük ki a palacsintákat a szokott módon, vékonyan olajozott, forró serpenyőben. Tálaláskor szórjuk meg fahéjas porcukorral.
A brokkolit sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük és kevés olvasztott vajjal összekeverjük. Borssal, sóval fűszerezzük, és vajjal kikent sütőtálban szétterítjük. A kemény tojásokat megtisztítjuk, hosszában félbevágjuk és kiszedjük a sárgáját, villával összetörjük, tejföllel, sóval összekeverjük, és visszatöltjük a fehérjébe. A töltött tojásokat a brokkoli tetején elrendezzük.
A mártás készítése során, olvasztott vajban átforrósítjuk a lisztet. Felöntjük hideg tejjel és csomómentesre keverjük. Átforraljuk, sóval, szerecsendióval fűszerezzük. Belekeverjük a reszelt sajtot, majd végül a tűzről levéve a tojássárgájával elkevert tejszínt. A mártással leöntjük a tojásokat és az egészet sütőben átforrósítjuk, miközben a teteje megszínesedik.
25 dkg mézet 12 dkg cukorral, 7 dkg vajjal, 6 dkg sertészsírral, 1 evőkanál tejjel, lassan felmelegítünk, összedolgozunk, majd hidegre tesszük. A majdnem kihűlt masszába 1 mokkáskanál citromlevet, 2 mokkáskanál őrölt fahéjat, 1 tasak sütőporral elvegyített 50 dkg lisztet, 30 dkg őrölt mogyorót dolgozunk bele. 3-4 mm vastagra nyújtjuk a tésztát, majd különböző nagyságú csillag alakú formákkal kiszúrjuk. (ha hézagosabbra akarjuk a fát készíteni, akkor szúrjunk ki, kis karikákat is). A tetejének pedig egy félgömböt formázunk. Sütőben pár perc alatt megsütjük. A képen, látható módon összerakjuk, ami lehet ragasztás, vagy hurkapálcikára való fűzés is. Amikor összefűztük akkor a következő cukorhabbal, díszítjük: 1 db tojásfehérje 16dkg porcukor, 1 kávéskanál ecet. Azonban felhasználhatunk hozzá mandulát, aszalt gyümölcsöket, stb. (amiket a nyerstésztára rakunk a sütés előtt). A mini díszekkel is hangulatos!
Az élesztőt megfuttatjuk a cukrozott langyos tejben. A margarint elmorzsoljuk a lisztben, majd belekeverjük a sót. A margarinos liszt közepébe mélyedést formázunk, beletöltjük a megfuttatott élesztőt, a tejfölt, a tojást, és összegyúrjuk. Egy órai kelesztés után kinyújtjuk.
A kb. 5 mm vastag tésztát először 8 cm-es csíkokra, majd ezeket háromszögekre vágjuk. A háromszögeket, egyik oldaluktól indulva, kifli alakúra föltekerjük. Fém sütőlapon fél órán át kelesztjük, a tetejüket egész tojással megkenjük. Ízlés szerint ízesítjük, és díszítjük napraforgómaggal, dióval, szezámmaggal, köménymaggal vagy mákszemekkel. Változatok: föltekerés előtt a kiflicskékbe tehetünk kedvenc sajtunkból egy vékonyabb rudat, olajos halat vagy virslit. Az üres kiflikhez készíthetünk különböző krémeket is. Tejes, májkrémes, padlizsános, tejfölös, túrós változatok között válogathatunk.
A hozzávalókból linzertésztát készítünk. Lisztezett deszkán 3-4 mm vastagságúra kinyújtjuk, különböző alakú formákkal kiszaggatjuk, forró sütőben kisütjük. 2-2 lapocskát lekvárral megkenve összeragasztunk.
A húst tejben áztatott, kinyomkodott zsemlével, tojással összedolgozzuk. Vöröshagymás sóval, borssal, majoránnával fűszerezzük.
Cipó alakúra formázzuk és megsütjük. Mikor kihűlt vékony szeletekre vágjuk.
A tejben felfuttatott élesztőt a liszttel és a vajjal jól összedolgozzuk, majd kb. 20 percig kelni hagyjuk.
Ezután pedig jó vékonyra kisodorjuk, rákenjük a tölteléket, felsodorjuk, és kb. 1,5 cm szélesre vágjuk. Margarinnal jól kikent tepsibe helyezzük, kicsit hézagosan.
200 fokon 20 percig sütjük.
Megjegyzés: Ha van tejszín, akkor a tejet felesben keverjük vele, attól lágyabb lesz!