Címke: mazsola

Hagyományos karácsonyi puding

Kis lángon olvasszuk fel a vajat és a melaszt egy lábasban. Miután kihűlt, adjuk hozzá a brandyt, a citromlevet, a citrom- és narancshéjat és a felvert tojásokat. A maradék hozzávalókat keverjük össze egy nagy tálban. A tojásos masszát keverjük a száraz hozzávalókhoz. Helyezzük egy jól kizsírozott, 1 kg-os kerek pudingformába és gőzöljük 6 órán át. Hűtsük 10 percig, majd vegyük ki a formából. Burkoljuk be műanyag fóliával (folpack) és tároljuk 2 hónapig. Tálalás előtt gőzöljük újabb 1,5 órán át.

Karácsonyi grillázs

Egy edényben olvasszuk aranysárgára a kristálycukrot 2 evőkanál mézzel! A karamellhez keverjük hozzá a pirított mandulát és a diót! Mérsékelt tűzön adjuk hozzá a tejet és a maradék mézet, és kevergessük tovább kb. 1 percig, végül adjuk hozzá a cukrozott narancshéjat és a mazsolát! Vigyázzunk, hogy a cukrot ne pirítsuk túl sötétre, különben grillázsunk kesernyés lesz! Még mielőtt megdermedne, a grillázst kiborítjuk egy olajjal megkent fémlapra, 1 cm vastagságúra nyújtjuk. Nyújtás előtt a sodrófát okvetlenül kenjük be olajjal, nehogy hozzáragadjon a grillázsmassza! Még mielőtt teljesen megszilárdulna, 3×3 cm-es négyzetekre szeleteljük. Végül a bonbonokat zsírpapírba tekerjük, és vékony karácsonyi papírba vagy színes sztaniolba csomagoljuk. Akár karácsonyfadísznek is használhatjuk. A másik lehetőség, hogy csokoládéval vonjuk be a grillázsbonbonokat.

Fehér püspökkenyér

A nagyon kemény habbá vert fehérjébe óvatosan hozzákeverjük a hozzávalókat (érdemes a lisztbe előre belekeverni, és úgy önteni apránként a habba), majd a kivajazott és finomliszttel megszórt püspökkenyérformába simítjuk. Úgy kell sütni, mint a piskótát.

Gyümölcsös habcsók

25 g vajon megpirítjuk a zabpelyhet, majd félretesszük. A maradék vajat habosra keverjük a cukorral és tojássárgákkal.
Belekeverjük a többi hozzávalót is. Olajos kanállal kis halmokat szaggatunk a sütőlemezre, és világosbarnára sütjük.
Kihűlés után ízlés szerint díszíthetjük.

Baseli csemege

Melegítsük meg a mézet, majd keverjük hozzá a reszelt almát. Szórjuk bele a darált mandulát, keverjük össze alaposan az egészet, majd vegyük le a lángról. Dolgozzuk össze a liszttel, a sütőporral, az aprított, kandírozott citromhéjjal, és mazsolával, a fűszerekkel és a citromlével. Nyújtsuk ki lisztezett deszkán a tésztát egy cm. vastagságúra, vágjuk fel kicsi kockákra, majd hagyjuk állni egész éjszaka. Másnap kenjük be a kockákat sűrített tejjel, majd szórjuk meg manduladarabkákkal. Előmelegített sütőben, 180 fokon kb. huszonöt percig süssük.

Diós-mákos bejgli másképp

A lisztet a vajjal elmorzsolom. Az élesztőt a cukorral együtt egy dl tejben elkeverem, majd ötpercnyi várakozás után hozzáöntöm a vajas liszthez. Hozzáteszem a tészta összes alkotó részét, és jól összedolgozom. Ha már sima, akkor négy cipóba osztom, és lisztezett deszkán, a tetejét belisztezve, konyharuhával betakarom, és a duplájára kelesztem. Közben elkészítem a tölteléket. A diótöltelékhez a cukrot fél dl vízben felforralom, majd hozzáöntöm a darált dióhoz. Ezután a reszelt almával, az összevágott birsalmasajttal, a megmosott és megtisztított mazsolával, valamint a sárgabaracklekvárral jól összekeverem. A mákos töltelékhez a tejbe belekeverem a mákot, a cukrot, a mazsolát és az összes fűszert. Éppen csak egyet forralok rajta, máris leveszem a tűzről és hagyom kihűlni. A már megkelt tésztát lisztezett deszkán négy darabra vágva nagyon vékonyra nyújtom és felkenem rá a tölteléket. Szorosan összetekerem, majd a négy rúd bejglit sütőlemezre teszem, egymástól három cm távolságra. Tojásfehérjével megkenem a tetejüket és félórai várakozás után az előmelegített forró sütőben, szép barnáspirosra sütöm. Csak akkor veszem le a sütőlemezről, ha már teljesen kihűlt és folpackba vagy alufóliába csomagolva beteszem a mélyhűtőbe. Akár kora ősszel is el lehet készíteni, mert a mélyhűtőben hónapokig eláll. A fagyasztóból kivéve, egy-két óra múlva fogyasztható.

Ünnepi gyümölcssaláta

Levétől leszűrünk, és kis kockákra vágunk egy félkilós konzervananászt. meg egy félkilós őszibarack befőttet, lecsepegtetünk, kimagozunk egy félkilós befőtt cseresznyét vagy meggyet. és a többihez keverjük.
Meghintjük ízlés szerint 5-10 deka porcukorral, megöntözzük egy féldeci rummal, és 10 deka mazsolával. 10 deka hámozott mandulával vagy durvára vágott dióval gazdagítjuk. Lefedve néhány óráig állni hagyjuk hűvös helyen. időnként megkeverjük. Végül a gyümölcs felét üvegtálba terítjük, krumplinyomóval rányomunk 25 deka gesztenyemasszát, beborítjuk a maradék gyümölccsel, és tetejét vagy almahabbal vonjuk be, vagy ráöntünk egy fél zacskó citromízű pudingporból készült pudingot. amely rádermed a tetejére.

Karácsonyi saláta

Az almát meghámozzuk, felszeleteljük. Kevés vízzel és a többi hozzávalókkal addig főzzük lassú tűzön, amíg majdnem szétfő. Ha szükséges, utánatöltünk vizet.

Ponty lengyel mártással

Az egyik megtisztított sárgarépát, fél fehérrépát, fél hagymát és a zellert felvágjuk, s annyi vízben tesszük fel főni – a fekete borssal és az egészben hagyott petrezselyemmel hogy éppen ellepje. Ízlés szerint sózzuk, s amikor a víz felmelegedett, hozzáadjuk a halszeleteket, s erős lángon, fedő nélkül megfőzzük, vigyázva arra, hogy a halhús szét ne essen. Ha megfőtt, tálra szedjük. Vajon megpirítjuk az apróra vágott másik fél hagymát, sárga- és fehérrépát, meghintjük kevés liszttel, feleresztjük a ponty átszűrt főzőlevével (2-3 dl), s a borral, majd 20-30 percig főzzük. Ha kész, leszűrjük, hozzákeverjük a hal vérét, a mazsolát, ízlés szerint cukrozzuk, sózzuk, ecetezzük, s kis lángon kb. fél órát főzve besűrítjük. Tálalásnál keveset a mártásból a halra öntünk, a többit csészében adjuk az asztalra.

Szilvia torta

Első tészta készítése: a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét a cukorral felverjük, majd hozzáadjuk a sárgáját és a többi hozzávalót. Kikent, kilisztezett tortaformába simítjuk, és 180 fokon 20 perc alatt megsütjük. Utána lapjában kettévágjuk.

Második tészta készítése: a fehérjét felverjük a cukorral, majd belekeverjük a mazsolát és a diót. Tortaformában 180 fokon 15 perc alatt megsütjük. Utána rálocsoljuk a tejet.

Krém készítése: forró vízfürdőben felverjük a sárgáját a cukorral, kakaóval és vízzel. Amikor sűrű, hozzáadjuk a csokoládét, és megolvasztjuk. A margarint kikeverjük, majd a krémhez adjuk. Egy keveset félreteszünk belőle, majd a maradék felét az első tészta egyik lapjára kenjük. Rátesszük a második tésztát, megkenjük a krém másik felével, majd beborítjuk az első tészta másik lapjával. Kívülről bekenjük a félretett krémmel, majd 3 órára hűtőbe tesszük. Ízlés szerint díszíthetjük.

Gyümölcskenyér-süni

A mazsolát beáztatjuk, majd lecsöpögtetjük. 6 dkg mandulát és a sárgabarackot felaprítjuk, és 2 evőkanál lisztet szórunk rá. Hozzáadjuk a citrom- és narancshéjat, a mazsolát, és összeforgatjuk.
A többi liszthez hozzáadjuk a sütőport. A tojásokat kikeverjük a porcukorral és vaníliás cukorral, majd apránként hozzáadjuk a lisztet, a gyümölcsöket, rumot és 12 dkg olvasztott vajat.
Egy őzgerincformát kikenünk, és kilisztezünk, majd beletöltjük a tésztát. Megsütjük, majd rácsra borítva kihűtjük.
A lekvárt felmelegítjük, beleöntjük a pálinkát, átpasszírozzuk, és rákenjük a tésztára. Gőz felett felolvasztjuk a tortabevonót, hozzáadjuk az olajat, majd bevonjuk vele a tésztát. Végül beletűzzük a maradék mandulacsíkokat.

Mazsolás malac

A húst megmossuk, majd lehúzzuk róla a hártyát. Sózzuk, borsozzuk, és vajon mgpirítjuk. Hozzáöntjük a vad-alaplevet, majd felkockázzuk a szalonnát és a húshoz adjuk. 50 percig főzzük.
A szilvát és a mazsolát negyed óráig áztatjuk a sherryben, utána a combhoz keverjük. További 10 percig főzzük, majd pirított liszttel besűrítjük a levét.
Vajas burgonyával kínáljuk.

Csokoládés szalámi

A zselés cukrot kis darabokra vágjuk. A margarint kikeverjük a cukorral, majd a kókuszreszelék kivételével hozzáadjuk a többi hozzávalót és alaposan összedolgozzuk. Szalámi alakúra formázzuk, majd a kókuszreszelékbe forgatjuk, majd hűtőbe tesszük.

Mazsolás halmocskák

A margarint kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojásokat. Utána hozzáadjuk a mazsolát, citromhéjat és a lisztet.
Egy tepsibe sütőpapírt simítunk, majd a tésztából kanállal halmokat teszünk rá. 180 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt megsütjük.

Részeges krém

A mazsolát beáztatjuk a borba. A tojássárgáját elkeverjük a cukorral, beleöntjük a tejet, a bort és a mazsolát, és a rumot. A zselatint félig feloldjuk, majd a krémhez keverjük. Állni hagyjuk, majd amikor félig megszilárdult, hozzáakeverjük a tejszínt, és kelyhekbe osztjuk.
Hidegen tálaljuk.

Datolyás rizs

A mazsolát beáztatjuk. A vizet felforraljuk, majd beletesszük a rizst, lefedjük és negyed órát főzzük. Utána belekeverjük a sáfrányt, a vaj felét, és tovább főzzük.
A többi vajat felforrósítjuk, majd a mandulát és a datolyát megpirítjuk rajta. A rizst tálra halmozzuk, rászórjuk a leszűrt mazsolát, a datolyát és a mandulát. Ráhintjük a maradék vajat, és csirkéhez tálaljuk.