Címke: babérlevél

Tűzdelt őzgerinc párolva

A hártyáitól megtisztított őzgerincet megtűzdeljük, besózzuk, és meghintjük törött borssal. A zöldséget, vöröshagymát karikára vágjuk, és tepsibe tesszük a fűszerek-kel együtt. Ráhelyezzük az őzgerincet, leöntjük olvasztott zsírral, és félig megsütjük. Ekkor az őzgerincet kivesszük a tepsiből, öt darabba vágjuk, és lábasba tesszük. A zöldségbe paradicsompürét teszünk, megpirítjuk, lisztet teszünk hozzá, néhány percig még pirítjuk, majd felöntjük vörös borral, vízzel és felforraljuk. Ráöntjük az őzgerincre, és fedő alatt puhára pároljuk. A gerincdarabokat másik edénybe tesszük, a mártást rászűrjük, narancslével, madeiraborral vagy konyakkal, ribiszkeízzel, vagy zselével ízesítjük. Végül felforraljuk, és a vajat beletördelve összerázogatjuk.
Burgonyaropogóst, spagettit, rizst adunk hozzá. Áfonyát vagy ribiszkezselét külön csészében tálalunk. Őz- vagy szarvas-combból hasonló módon készítjük. Az őzcombot részeire bontjuk, vékony zsineggel átkötjük, a továbbiakban úgy dolgozzuk fel, mint a párolt őzgerincet.

Vadas pulykacomb

2 evőkanál olajon kissé megpirítjuk a nagydarabokra vágott combot és hátat, majd kevés vörös bort vagy vizet öntve alá. egy kis fej vöröshagymával, egy gerezd fokhagymával, csipet kakukkfűvel, bazsalikommal, sóval, kevés Piros Arany krémmel, egy babérlevéllel, 4 szem borókabogyóval fűszerezzük. Jó puhára poroljuk. elfőtt levét vörös borral vagy vízzel pótoljuk. Egy evőkanál olajban megpirítunk egy evőkanál cukrot, meghintjük egy csapott evőkanál liszttel, és egy pohár vörös borral felengedve addig forraljuk, míg a karamell fel nem oldódott. A puha pulykacombot forró tálra szedjük, levét a karamellás rántással besűrítjük, ízlés szerint mustárral ízesítjük, és sűrűre forraljuk. Tálalás előtt tejföllel gazdagítjuk. úgy öntjük a pecsenyére.

Vaddisznóragu erdészné módra

A húst bepácoljuk. Utána az alaplében félpuhára főzzük, majd amikor kihűlt, felszeleteljük. Lábosba tesszük, és kevés vizet adunk hozzá. A citromot és a hagymát felkarikázzuk, majd az ecettel, borókabogyóval, borssal és babérlevéllel együtt a húshoz adjuk. Készre pároljuk, majd leszűrjük, és pirított liszttel besűrítjük. Hozzáöntjük a bort, majd cukrot pirítunk, és belekeverjük. A húsra locsoljuk, majd még egyszer felforraljuk.
Petrezselymes burgonya és párolt vöröskáposzta illik mellé.

Provanszi csirke

Tisztítsuk meg a csirkét, szedjük szét 4 darabra, és egy serpenyőben olajon pirítsuk meg. Vegyük ki a húst a serpenyőből, és tegyük a helyére az apróra vágott hagymát, az összezúzott fokhagymát és a felkockázott paprikát. Adjuk hozzá még a bort, az áttört paradicsomot, a babérlevelet és a majoránnát. Fűszerezzük (só, bors), majd tegyük vissza a húst, és pároljuk alacsony fokozaton 70 percen át készre. Másfél óra alatt elkészíthető.

Marseille-i halleves

Fogjunk egy edényt, és pároljuk meg benne olajon az apróra vágott hagymát, póréhagymát és petrezselymet. Rakjuk bele még a csíkokra vágott paradicsomot, főzzük így addig, míg a paradicsom össze nem esik. Adjunk hozzá 2 liter vizet, és forraljuk fel. Mikor már forr, beletehetjük a megtisztított, felszeletelt halakat és rákot. Fűszerezzük (só, bors, sáfrány), és alacsony fokozaton főzzük, míg a húsok megfőnek. 6 tányérba tegyünk 1-1 szelet pirítóst, és merjük rá a levest. A húsokat vegyük ki, és szervírozzuk egy külön tálon. 50 perc alatt elkészíthető.

Lencse udvarmester módra

A lencsét egy éjszakára beáztatjuk, majd felöntjük vízzel. A babérlevelet, kaprot, kakukkfüvet, turbolyát csokorba kötjük, és a lencséhez adjuk. Beletesszük a szegfűszeget és a hagyma felét is. Sóval ízesítjük, és addig főzzük, amíg puha nem lesz. Közben a hagyma másik felét felaprózzuk, és forró vajban megdinszteljük, majd belerakjuk a lencsét. Sóval, borssal fűszerezzük, felaprított petrezselyemzöldet teszünk rá, a maradék vajat belemorzsoljuk, és már kínálhatjuk is.

Fabada

A babot tegyük egy tálba, és engedjünk rá hideg vizet. Hagyjuk állni egy napot. Egy serpenyőben pároljuk meg a felkockázott hagymát, a felkarikázott répákat, a felszeletelt zellert, a megpucolt, és pépesre nyomott paradicsomot, valamint a csíkokra vágott paprikát. Fűszerezzük sóval-borssal, tegyük bele az összezúzott fokhagymát és a babérlevelet is. Magas fokozaton 2 percen át pároljuk. Adjuk hozzá a babot és a pacalt, majd hozzáadunk annyi vizet, amennyi pont ellepi az egészet. Alacsony fokozaton 2 órán át hagyjuk főni. 2 óra után tegyük sütőbe, és süssük, míg kevés leve nem marad. Végül szórjuk meg a tetejét apróra vágott petrezselyemmel, és kínálhatjuk is. 2 és fél óra alatt elkészíthető.

Mallorcai nyúl

Egy nagy edényben olajon megpirítjuk a felkockázott szalonnát. Hozzáadjuk a darabokra vágott nyulat, és kevergetés mellett megpirítjuk. Beletesszük a fűszereket és a sherryt. Összekeverjük, és hagyjuk 15 percig párolódni. Ezzel egy időben a gyöngyhagymáinkat megforgatjuk lisztes-sós-borsos keverékben, és megpirítjuk egy kis olajon őket. Adjuk a nyúlhoz a kisütött gyöngyhagymákat. Habarjuk be a liszttel a húslevesünket, és ezt is öntsük a nyúlra. Fedő alatt főzzük, míg a hús meg nem puhul. Egy tálra kimerve szervírozzuk. Másfél óra alatt elkészíthető.

Paradicsomleves provanszi módra

A hagymát felkarikázzuk, a paradicsomokat pedig elnégyeljük, majd a fűszerekből csokrot csinálunk, és tüllbe rakjuk. A hagymát olajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a fokhagymát, amit előzőleg összepréselünk, és az egészet megpároljuk kb. 5 percig. Ezután belerakjuk a fűszercsomagot és a petrezselymet. Felöntjük 1 l vízzel, és közepes lángon egy órán keresztül főzzük. Ekkor kivesszük belőle a fűszercsomagot, és ezt egy szűrő segítségével átpasszírozzuk. A leves egy részével elvegyítjük a lisztet, majd a maradék leveshez keverjük, és így főzzük még pár percig. Végül sóval és borssal fűszerezzük, és forrón tálaljuk.

Rizs babbal

A babot egy éjszakára beáztatjuk. Utána puhára főzzük.
A hagymát és a zöldpaprikát felaprítjuk, a fokhagymát összezúzzuk, majd mindegyik felét a babhoz adjuk. Fűszerezzük, belekeverjük a rizst, és felöntjük 1/2 l vízzel. Addig főzzük, amíg a víz elpárolog. Hozzákeverünk 4 evőkanál olajat.
A többi olajban megsütjük a hagymák és a paprika másik felét, és a felaprított tarját, majd a babhoz keverjük.

Sült csirke

A paradicsomlébe belekeverjük a mustárt, babérlevelet, pirospaprikát, ételízesítőt, ecetet, cukrot, olajat és az összezúzott fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk, majd lassú tűzön 10 percig főzzük. A csirkét negyedeljük, sóval, borssal ízesítjük, majd tűzálló tálba tesszük. A hagymát felszeleteljük, majd a húsra szórjuk. Rálocsoljuk a mártást, majd előmelegített sütőben 40 percig sütjük. Utána megfordítjuk, és készre sütjük. Közben sűrűn locsoljuk meg a mártással.

Sárgarépakrém-leves

A sárgarépát felkockázzuk, a hagymát negyedekre vágjuk, majd olajon megpároljuk őket.
A levest felforrósítjuk, beletesszük a fűszereket, majd a zöldségeket, és megfőzzük. Amikor a zöldségek megpuhultak, kiszedjük, pépesítjük, majd viszatesszük a levesbe.
A kukoricalisztet egy kevés vízzel elkeverjük, majd hozzáadjuk a leveshez, és besűrítjük.
Tejföllel tálaljuk.

Hagymakrémleves

A hagymát felszeleteljük, és olajon üvegesre pároljuk. Az erőlevest felforraljuk, hozzáadjuk a hagymát, belekeverjük a fűszereket és a sót, majd másfél órán át főzzük. Utána a hagymát kivesszük és áttörjük.
A lisztet elkeverjük egy kevés vízzel, majd a hagymához adjuk, visszatesszük a levesbe, és sűrűre főzzük.
Tejszínnel tálaljuk.

Csemege uborka

Az uborkát jó alaposan megmossuk, majd egy nagy edénybe tesszük. A vizet az ecettel, sóval és cukorral felforraljuk, majd az uborkára öntjük. Fél órát állni hagyjuk, majd az uborkát visszafogva, leöntjük a levet, és ismét felforraljuk. Még forrón az uborkára öntjük, és fűszerezzük, majd rátesszünk egy csipetnyi tartósítószert. Egy napig letakarva állni hagyjuk, majd a levet pótoljuk, és szorosan lezárjuk.

Vörösboros, gombás jérce

A húsról leszedjük a bőrt, felszeleteljük, majd besózzuk. A szalonnát kis kockákra vágjuk, a gombát, ha nagyok, négybe vágjuk. A szalonnát megpirítjuk, majd rátesszük a gyöngyhagymát és a gombát, és megpirítjuk. Közben rászórjuk a petrezselymet, kakukkfüvet, sót és borsot. A margarint felolvasztjuk, a hússzeleteket lisztben megforgatjuk, és a margarinon megpirítjuk. Hozzáöntjük a bort, beleteszük a babérlevelet, majd a hagymás-gombás szalonnával, letakarva 15-20 percig pároljuk.
Petrezselymes burgonyával tálaljuk.

Vadas marhasült pászkagombóccal

A húst sózzuk, borsozzuk, majd jól átsütjük. Kivesszük a zsírből, majd kevés cukrot teszünk bele, és karamellizáljuk. A zöldséget felszeleteljük, majd a zsírra tesszük a vöröshagymakrémmel együtt, és megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet, megpirítjuk, majd csontlevet öntünk alá, hozzáadjuk a fűszereket, a citromhéjat és a bort, majd puhára pároljuk. Amikor a hús puha, kivesszük a léből, majd beletesszük a tejfölt, mustárt, citromlevet, cukrot és sót. Végül felforraljuk, majd leszűrjük a mártást.
A húst tejföllel leöntve, a mártással és páskagombóccal tálaljuk.

Pászkagombóc készítése: a szalonnát apróra vágjuk, és megpirítjuk, majd hozzákeverjük a vöröshagymakrémet, és megpároljuk. A petrezselymet felaprítjuk, utána a párolt vöröshagymával, tojásokkal, sóval, borssal, gyömbérrel és vízzel együtt hozzáadjuk a pászkadarához. Összegyúrjuk, majd fél órát pihentetjük. Utána vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, és sós vízben 30 percig főzzük.