Címke: vöröshagyma

Kakascomb tejszínes-gombás mustármártással, zsemlegombóccal

A kakascombokat megtisztítjuk, sóval bedörzsöljük, majd forró olajban megsütjük. Ezután külön tányérba tesszük őket, és az olajba tesszük a összetört fűszereket, majd beleöntjük a fehérbort. Belerakjuk a karikákra vágott sárga- és fehérrépát, az almát és a hagymát, majd a combokat is újra a lábosba tesszük. Lassan megfőzzük, közben felöntjük egy kevés vízzel, és ízlés szerint vegetával ízesítjük. Közben a tejszínt és a mustárt összekeverjük, majd a gombát felszeljük, és az átpasszírozott zöldségekhez adjuk. Ehhez keverjük hozá a tejszínes mustárt. Tálalásnál a combokat tányérra tesszük, zsemlegombócot adunk hozzá, és az egészet leöntjük a mártással.

Nizzai paradicsomsaláta

Szeleteljük karikákra a hagymát és a paradicsomot, a zellert daraboljuk kockákra, a paprikát meg vágjuk csíkokra. Egy tálkában keverjük össze az olívaolajat, az ecetet, a lereszelt főtt tojást és a fűszereket. Egy tálba rétegesen tegyük bele a paradicsomot, a hagymát, a paprikát és a zellert. Öntözzük meg az egészet az öntetünkkel, és tegyük a hűtőbe pár órára. Végül szórjuk meg az apróra vágott petrezselyemmel és olajbogyókkal. 20 perc alatt elkészíthető.

Tárkonyos tavaszi bárányragu leves

A bárányhúst megtisztítjuk, majd felkockázzuk. A margarint felolvasztjuk, majd hozzáadjuk az összepréselt fokhagymát, a köményt, a vegetát, és az egészet jól összekeverjük. Megvárjuk, amíg a hagyma megpirul, majd a pirospaprikát és a húst is hozzáadjuk. Megvárjuk, amíg elkezd forrni, ekkor a tejszínt beleöntjük, és beleszórjuk a gombát, illetve a felkockázott sárgarépát, fehérrépát, vöröshagymát és fokhagymát. Tárkonnyal, vegetával fűszerezzük, és beletesszük a szaft kockát, hogy még jellegzetesebb ízt adjunk neki. Amikor a zöldségek és a hús is kellő mértékben megpuhult, tejföllel behabarjuk, és hozzáöntjük a tárkonyos ecetet. Tálalásnál felaprított petrezselymet és sonkát szórunk bele, majd fogyaszthatjuk is.

Gombás csirkemáj aszalt szilvával

A szilvát a borba áztatjuk, a szalonnát felkockázzuk, zsírját kisütjük, majd kivesszük a zsírból. A hagymát felkarikázzuk, a gombát felszeleteljük, majd a zsíron megpirítjuk. Lefedve készre pároljuk. Utána hozzáadjuk a májat, és 5 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a szilvát, a tejfölt, és megszórjuk a felaprított metélőhagymával. Még néhány percig pároljuk, majd tálaljuk.

Provánszi ratatouille

Pucoljuk meg a padlizsánt, a tököt és a paprikát, majd vágjuk fel 1 centis csíkokra. A hagymákat szeljük fel apróra, a paradicsomot pucoljuk meg, és szeleteljük negyedekre. Egy serpenyőben olajon pirítsuk meg a zöldségeket, fűszerezzük sóval-borssal, és süssük együtt 10 percen át. Ezután tegyük rá a fedőt, és pároljuk 20 percen át. 20 perc elteltével megszórjuk az olajbogyóval, és pár percig a sütőben sütjük. 50 perc alatt elkészíthető.

Provanszi csirke

Tisztítsuk meg a csirkét, szedjük szét 4 darabra, és egy serpenyőben olajon pirítsuk meg. Vegyük ki a húst a serpenyőből, és tegyük a helyére az apróra vágott hagymát, az összezúzott fokhagymát és a felkockázott paprikát. Adjuk hozzá még a bort, az áttört paradicsomot, a babérlevelet és a majoránnát. Fűszerezzük (só, bors), majd tegyük vissza a húst, és pároljuk alacsony fokozaton 70 percen át készre. Másfél óra alatt elkészíthető.

Marseille-i halleves

Fogjunk egy edényt, és pároljuk meg benne olajon az apróra vágott hagymát, póréhagymát és petrezselymet. Rakjuk bele még a csíkokra vágott paradicsomot, főzzük így addig, míg a paradicsom össze nem esik. Adjunk hozzá 2 liter vizet, és forraljuk fel. Mikor már forr, beletehetjük a megtisztított, felszeletelt halakat és rákot. Fűszerezzük (só, bors, sáfrány), és alacsony fokozaton főzzük, míg a húsok megfőnek. 6 tányérba tegyünk 1-1 szelet pirítóst, és merjük rá a levest. A húsokat vegyük ki, és szervírozzuk egy külön tálon. 50 perc alatt elkészíthető.

Lencse udvarmester módra

A lencsét egy éjszakára beáztatjuk, majd felöntjük vízzel. A babérlevelet, kaprot, kakukkfüvet, turbolyát csokorba kötjük, és a lencséhez adjuk. Beletesszük a szegfűszeget és a hagyma felét is. Sóval ízesítjük, és addig főzzük, amíg puha nem lesz. Közben a hagyma másik felét felaprózzuk, és forró vajban megdinszteljük, majd belerakjuk a lencsét. Sóval, borssal fűszerezzük, felaprított petrezselyemzöldet teszünk rá, a maradék vajat belemorzsoljuk, és már kínálhatjuk is.

Malfatti

A spenótleveleket megtisztítjuk, majd megfonnyasztjuk őket saját levükben. A hagymát és a fokhagymát felszeljük, majd forró vajban megfuttatjuk, hozzáadjuk a spenótot, és az egészet összekeverjük. A liszteket, a ricottát, a spenótot, a parmezánt összedolgozzuk, majd sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük, az egészet kb. negyed óráig állni hagyjuk. Fogunk két kanalat, amelyek segítségével galuskákat csinálunk a masszából, és vízben főzzük őket addig, amíg a vízfelszínre nem jönnek. Ekkor kiszedjük őket, tányérokba tesszük, olvasztott vajat öntünk rájuk, parmezánt szórunk a tetejükre, és már kínálhatjuk is.

Almás céklaleves

A hagymát felkockázzuk, majd olajban megdinszteljük. Ezután hozzáadjuk a céklát, melyet előzőleg meghámozunk és kockákra vágunk. Beletesszük az almát és a paradicsompürét is, majd hozzáöntjük a húslevest. Az egészet kb. 10 percig főzzük, ekkor beleöntjük a bort, és addig pároljuk, amíg puha nem lesz. Ekkor levesszük a tűzről, és egy órát állni hagyjuk, majd tálalásnál a tetejére tesszük a joghurtot, legvégül pedig petrezselyemzölddel szórjuk meg.

Fabada

A babot tegyük egy tálba, és engedjünk rá hideg vizet. Hagyjuk állni egy napot. Egy serpenyőben pároljuk meg a felkockázott hagymát, a felkarikázott répákat, a felszeletelt zellert, a megpucolt, és pépesre nyomott paradicsomot, valamint a csíkokra vágott paprikát. Fűszerezzük sóval-borssal, tegyük bele az összezúzott fokhagymát és a babérlevelet is. Magas fokozaton 2 percen át pároljuk. Adjuk hozzá a babot és a pacalt, majd hozzáadunk annyi vizet, amennyi pont ellepi az egészet. Alacsony fokozaton 2 órán át hagyjuk főni. 2 óra után tegyük sütőbe, és süssük, míg kevés leve nem marad. Végül szórjuk meg a tetejét apróra vágott petrezselyemmel, és kínálhatjuk is. 2 és fél óra alatt elkészíthető.

Görög bifsztek

Gyúrjuk össze a darálthúst a tejben áztatott, és kipréselt zsemlével, a apróra szelt hagymákkal és uborkával, valamint a tojással. Fűszerezzük (só, bors, majoránna) és keverjük ismét jól össze. Készítsünk tenyér nagyságú szeletkéket a masszából, majd lisztben forgassuk meg őket. Egy serpenyőben olajban süssük ki a szeleteket. Csöpögtessük le az olajat, és kínálhatjuk is. 35 perc alatt elkészíthető.

Katalán gazpacho

A zöldségeket megpucolva, apró kockákra vágva tegyük egy leveses tálba. Adjuk hozzá az olajat, a kockára vágott sonkát, az ecetet, a fűszereket, valamint 4 dl hideg vizet. Alaposan keverjük össze, és tegyük hűtőbe. Pirított zsemlekockákkal is kínálhatjuk. 10 perc alatt elkészíthető.

Ropogós csirkesült

A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, majd olajban megdinszteljük, és hozzáadjuk a paradicsompürét, ecetet, cukrot, mustárt, sót és a Worcester-szószt. Kb. 10 percig pároljuk az egészet, és megfelelő mennyiségű vizet adunk közben hozzá, ha besűrűsödik. A csirkéket tepsibe tesszük, és a szósszal bekenjük őket, majd előmelegített sütőben kb 25. percig sütjük. Ekkor megfordítjuk, így is bekenjük a szósszal, majd tovább sütjük kb. 30 percig. Tálaláskor salátával kínáljuk.

Paradicsomleves provanszi módra

A hagymát felkarikázzuk, a paradicsomokat pedig elnégyeljük, majd a fűszerekből csokrot csinálunk, és tüllbe rakjuk. A hagymát olajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a fokhagymát, amit előzőleg összepréselünk, és az egészet megpároljuk kb. 5 percig. Ezután belerakjuk a fűszercsomagot és a petrezselymet. Felöntjük 1 l vízzel, és közepes lángon egy órán keresztül főzzük. Ekkor kivesszük belőle a fűszercsomagot, és ezt egy szűrő segítségével átpasszírozzuk. A leves egy részével elvegyítjük a lisztet, majd a maradék leveshez keverjük, és így főzzük még pár percig. Végül sóval és borssal fűszerezzük, és forrón tálaljuk.

Musszaka

Pucoljuk meg a hagymát, és vágjuk apró kockákra. Tegyük a hagymát egy serpenyőbe a darálthússal, az olajjal, és a zúzott fokhagymával. Sóval, borssal ízesítjük, és alaposan összekeverjük. Pároljuk 15 percig, majd adjuk hozzá a paradicsompürét és a szerecsendiót. Keverjük össze, és főzzük tovább 20 percig. A padlizsánt pucoljuk meg és vágjuk 1,5 cm-es karikákra. Sózzuk be a szeleteket és forgassuk meg lisztben, majd süssük is ki olajban. A masszánkat felezzük meg, és az első felét együk egy tűzálló tálba elsimítva, tegyük rá a kisütött padlizsán szeleteket, majd jöhet rá a maradék massza. Végül szórjuk meg a reszelt sajttal a tetejét, és süssük még 30 percig. 75 perc alatt elkészíthető.