Kategória: Sütemény receptek

Göröngy

A kekszet apróra összevágjuk. Gőz felett csokimáz szerű péppé összefőzzük a Rámát, cukrot, tojást, kakaót, citrom- vagy narancshéjat. Ebbe a pépbe beleforgatjuk a kekszdarabokat addig, amíg, a masszát fel nem issza, és a keksz laza lesz. Utána kanállal kiszaggatjuk, kézzel nem szabad összenyomkodni!

Csokoládés sütemény

A vajat habosra kikeverjük, egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd a csokoládét, rumot, lisztet és cukrot.
A tojások fehérjét habbá verjük a porcukorral. A két masszát összekeverjük, és kikent tortaformába öntjük, majd lassú tűznél 45 percig sütjük. Kisütés után csokoládéval leöntjük.

Nap és éj

A lisztet a sütőporral és a zsírral öszegyúrjuk. Hozzáadjuk a porcukrot, a 2 tojást, a citrom reszelt héját, és annyi tejet, hogy könnyen dolgozható tészta legyen. A tésztát két részre osztjuk, egyik felét vékonyra kinyújtva tepsibe tesszük, és megtöltjük a lekvárral összekevert diótöltelékkel. A tészta másik felét összegyúrjuk a csokoládéval, kakaóporral, cukorral, és feketekávéval. Ezt is kinyújtjuk, és a töltelékre helyezzük, megkenjük tojással, és darabos cukorral meghintjük. Közepes tűznél sütjük. Ferde darabokra vágjuk.

Csokoládés püspökkenyér

A mazsola szárát eltávolítjuk, majd megmossuk. Egy evőkanál lisztet összekeverünk a dióval és csokoládéval. A tojásokat kikeverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a sót, és a tejfölt. A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd a tojásos masszához adjuk. Végül az egészhez hozzákeverjük a csokoládés-diót, narancshéjat és a mazsolát. Egy őzgerincformát vajjal kikenünk, és megszórjuk porcukorral. Beletöltjük a tésztát, majd előmelegített sütőbe tesszük, és 5 percig magas hőfokon sütjük. Ezután közepes lángon 45-50 percig sütjük. Egy késsel ellenőrizzük, hogy megsült-e. Ha a massza nem tapad a késre, a sütemény elkészült. Kiborítjuk, és hagyjuk kihűlni.

Kakaós sütemény

A margarint kikeverjük a tojással, tejjel, porcukorral és vaníliás cukorral. A lisztet elkeverjük a sütőporral és a kakaóval, majd összekeverjük a tojásos masszával. Közepes tűznél sütjük.

Kifli

Az élesztőt kevés tejben a 4 kockacukorral megkelesztjük. A lisztet összegyúrjuk a hájjal, az élesztős tejjel, rummal, sóval és a citrom héjával. 8 gombócra osztjuk, kinyújtjuk, majd cikkekre vágjuk a tésztát. A cikkeket feltekerjük, és kifliket készítünk belőlük.

Baracklepény

A tojásokat szétválasztjuk. A margarint a porcukorral és a tojások sárgájával habosra keverjük, hozzáadjuk a lisztet, a sütőport és végül a tojások kemény habbá vert fehérjét. Margarinnal kikent tepsibe öntjük, és tetejére fektetjük a kajszibarackokat, magházukkal lefelé. Tetejét meghintjuk a fahéjas vagy vaníliás cukorral, és forró sütőbe toljuk, de a tüzet mérsékeljük sütés közben. A tepsiben hagyjuk kihűlni.

Kuglóf

A tojássárgákat a kristálycukorral kikeverjük, lassan csöpögtetve hozzáadjuk a vizet, olajat, és elkeverjük. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, és a keményre felvert tojásfehérjét lazán belekeverjük.
Zsírozott, lisztezett formába öntjük a massza 3/4-ét, 1/4 részébe 1-2 kiskanál kakaót keverünk, és a sárga massza tetejére öntjük. Villával a barna masszába beletúrunk, felhúzzuk. Így lesz cirmos. Bemelegített sütőbe tesszük, mikor a tészta feljött, a hőt csökkentjük.

Mézes tekercs

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját a mézzel, vaníliás cukorral, sütőporral és kakaóval habosra keverjük. Utána hozzáadjuk a lisztet és a 6 tojás keményre vert habját. Papírral bélelt nagy tepsire öntjük, és megsütjük. Amikor megsült, nedves konyharuhára borítjuk és feltekerjük.

Krém készítése: a gesztenyemasszát a vajjal kikeverjük, majd ezzel töltjük meg a tekercset.

Beigli

Egy tálba vagy gyúrótáblára helyezve a lisztet a zsiradékkal elmorzsoljuk, majd a langyos tejben oldott élesztővel, a tojások sárgájával, a porcukor és a só hozzáadásával tésztát gyúrunk belőle. A tésztából 4 db kis cipót formázunk, majd fél órát hűtőszekrényben pihentetjük. Közben elkészítjük a tölteléket. A cukrot a tejjel, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, egy kanál mézzel felforraljuk, 1-2 percig forrni hagyjuk, hozzáadjuk a darált diót vagy mákot, jól elkeverjük benne, majd kihűtjük. Kihűlés után 4 egyenlő részre osztjuk. A pihentetett tésztákat kinyújtjuk, a tölteléket ráhelyezzük, szorosan feltekerjük. Tojássárgájával megkenjük, majd meleg helyen fél órát pihentetjük, villával megszurkáljuk, s a tojás fehérjével megkenve hűtőbe helyezzük. 20-25 perc múlva közepes hőmérsékletű sütőben sütjük.

Karácsonyfa

25 dkg mézet 12 dkg cukorral, 7 dkg vajjal, 6 dkg sertészsírral, 1 evőkanál tejjel, lassan felmelegítünk, összedolgozunk, majd hidegre tesszük. A majdnem kihűlt masszába 1 mokkáskanál citromlevet, 2 mokkáskanál őrölt fahéjat, 1 tasak sütőporral elvegyített 50 dkg lisztet, 30 dkg őrölt mogyorót dolgozunk bele. 3-4 mm vastagra nyújtjuk a tésztát, majd különböző nagyságú csillag alakú formákkal kiszúrjuk. (ha hézagosabbra akarjuk a fát készíteni, akkor szúrjunk ki, kis karikákat is). A tetejének pedig egy félgömböt formázunk. Sütőben pár perc alatt megsütjük. A képen, látható módon összerakjuk, ami lehet ragasztás, vagy hurkapálcikára való fűzés is. Amikor összefűztük akkor a következő cukorhabbal, díszítjük: 1 db tojásfehérje 16dkg porcukor, 1 kávéskanál ecet. Azonban felhasználhatunk hozzá mandulát, aszalt gyümölcsöket, stb. (amiket a nyerstésztára rakunk a sütés előtt). A mini díszekkel is hangulatos!

Túrós pogácsa

A hozzávalókat a tojás kivételével deszkán jól összedolgozzuk. Kétszer egymás után kinyújtjuk és összehajtogatjuk. Utána 1 centi vastagra kinyújtjuk, és apró pogácsákat szaggatunk belőle. Tetejüket megkenjük tojással, vigyázva, hogy az oldalukon ne csorogjon le. Forró sütőben megsütjük.

Szilveszteri magoskifli

Az élesztőt megfuttatjuk a cukrozott langyos tejben. A margarint elmorzsoljuk a lisztben, majd belekeverjük a sót. A margarinos liszt közepébe mélyedést formázunk, beletöltjük a megfuttatott élesztőt, a tejfölt, a tojást, és összegyúrjuk. Egy órai kelesztés után kinyújtjuk.
A kb. 5 mm vastag tésztát először 8 cm-es csíkokra, majd ezeket háromszögekre vágjuk. A háromszögeket, egyik oldaluktól indulva, kifli alakúra föltekerjük. Fém sütőlapon fél órán át kelesztjük, a tetejüket egész tojással megkenjük. Ízlés szerint ízesítjük, és díszítjük napraforgómaggal, dióval, szezámmaggal, köménymaggal vagy mákszemekkel. Változatok: föltekerés előtt a kiflicskékbe tehetünk kedvenc sajtunkból egy vékonyabb rudat, olajos halat vagy virslit. Az üres kiflikhez készíthetünk különböző krémeket is. Tejes, májkrémes, padlizsános, tejfölös, túrós változatok között válogathatunk.

Eperdzsem

Az eperszemeket lecsumázzuk. Langyos vízben jól megmossuk. Szűrőkanálon lecsepegtetjük és nagyméretű lábosban soronként megszórjuk kristálycukorral és lefedjük. Egy óra múlva levet ereszt. Rászórjuk a citromsavat és erős tűzön kevergetve addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik (kb. 40-50 perc). Amikor mézszerűen folyik le a kanálról, üvegekbe töltjük, még forrón lekötjük és száraz gőzben hagyjuk 24 órán keresztül

Diós csiga

A tejben felfuttatott élesztőt a liszttel és a vajjal jól összedolgozzuk, majd kb. 20 percig kelni hagyjuk.
Ezután pedig jó vékonyra kisodorjuk, rákenjük a tölteléket, felsodorjuk, és kb. 1,5 cm szélesre vágjuk. Margarinnal jól kikent tepsibe helyezzük, kicsit hézagosan.
200 fokon 20 percig sütjük.
Megjegyzés: Ha van tejszín, akkor a tejet felesben keverjük vele, attól lágyabb lesz!

Habcsók

A tojásfehérjékből (a cukor hozzáadásával) laza habot készítünk, majd az edényt forró vízbe, vagy gőz fölé állítva folytatjuk a habverést, amíg a hab kissé be nem sűrűsödik. Egy tepsit (sütőlapot) vékonyan megkenünk vajjal, meghintjük liszttel, s arra kiskanállal, vagy nyomózsákkal rátesszük a habot. Végül előmelegített, de nem túl forró (130 Celsius-fokos) sütőbe helyezzük, s ott kb. fél óra alatt keményre szikkasztjuk a habcsókokat.

A masszába sütés előtt keverhetünk dió-mandulát, vagy mogyorót is!