Címke: tejszín
A vajat simára keverjük a cukorral, a meglangyosított mézzel, hozzáadjuk a fűszereket és a felvert tejszínt. A szódabikarbónát elkeverjük a liszttel, és kis adagokban hozzáadjuk a mézes keverékhez. Jó alaposan összegyúrjuk. A tésztát egy éjszakán át hűtőszekrényben pihentetjük. Jó ha nem egészben tesszük be a hűtőbe, hanem 6-8 cipót formázunk belőle. Másnap a cipókat lisztezett deszkán 0,5 cm vékonyra nyújtjuk. A kinyújtott tésztából különböző formákkal; szívvel, csillaggal, holddal, fenyőfával kiszúrjuk a süteményeket, és kizsírozott tepsibe rakjuk. Ebből a mennyiségből kb. 6 tepsi sütemény lesz. A sütőt 200C-ra előmelegítjük, és a tésztát 5-8 percig sütjük. A tésztának világosbarnának kell lennie, amikor kivesszük, ugyanis még sütés után is barnulni fog. Ha a tepsit a sütőből kivettük, szedjük ki a kalácsokat, de mindenképpen mozgassuk meg lapáttal, mert később könnyen törik. A kihűlt mézeskalácsokat tároljuk száraz helyen, fémdobozban. A kalácskákat feldíszíthetjük cukormázzal. A mázhoz keverjük el a tojsfehérjét a nagyon finomra darált és szitált porcukorral és adjunk hozzá egy evőkanál rizslisztet is. A masszát tegyük vékonyszájú nyomózsákba vagy nejlonzacskóba, aminek a sarkát levágjuk, és írjunk mintákat, pöttyöket a kalácsokra. A mázat szinesíthetjük ételfestékkel, és tehetünk még a kalácsokra – a mázzal ragasszuk fel – színes cukorgyöngyöket, drazsét, fűszereket: szegfszeget, csillagánizst, borókát. A mézes tésztából készíthetünk mézeskalács házikót is. Ekkor hagyjuk a tésztát vastagabbra, és vágjuk ki a ház oldalait és tetejét, süssük meg laponként, majd sűrű cukormázzal építsük fel a házikót.
A ledörzsölgetett halat beirdaljuk. Sóval bedörzsöljük, citromlével meglocsoljuk, és fűszeres olajjal kenegetjük. 20 percig állni hagyjuk. A nedvességet leitatjuk, a halat lisztbe forgatjuk, és megforrósított vajon minden oldalon megsütjük. Zúzott fokhagymával meghintjük, mellédobjuk a lehéjazott mandulát, és még 1 percig pirítjuk. Felöntjük a tejszínnel és összeforraljuk. Párolt rizzsel körítjük.
A burgonyát kis darabokra vágva jó félliternyi vízbe beleteszem. Hozzárakom a sót, a fűszereket és a vékonyka csíkokra vágott, megmosott citromhéjat. Puhára főzöm. Félidőben beleteszem a meggy háromnegyed részét. (Ha befőttel készítem, egy deci befőttlevet is hozzáöntök.) Ha már nem nagyon forró, az egészet péppé zúzom. Közben a tejszínt simára keverem a burgonyaliszttel és hozzáadva a tejfölt is, besűrítem vele a meggyes burgonyalevest. Folytonosan kevergetve öt percig főzöm, végül beledobom a félretett meggyszemeket, és az egészet hagyom kihűlni. Ezután jól lefedve, a hűtőszekrényben alaposan lehűtöm és csészékbe adagolva, jéghidegen tálalom.
A megtisztított pulykaaprólékot apró darabokra vágjuk, megmossuk, és feltesszük főni. Miután felforrott, leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük. A leforrázott aprólékot 1,5 liter vízben a kockákra vágott zöldséggel, a szeletekre vágott gombával, a friss zöldborsóval feltesszük főni, megsózzuk, egy kevés törött borsot, egy csepp reszelt szerecsendiót teszünk bele, és lefedve puhára főzzük. A vöröshagymát egészben főzzük bele, és tálalás előtt eltávolítjuk belőle. Világos vajas rántást készítünk, finomra vágott petrezselyemzöldet teszünk bele, egy kevés vízzel felengedjük, a levesbe keverjük, és újból felforraljuk. Utánízesítjük, és tálaláskor a tejszínnel elkevert tojássárgáját belehabarjuk. Vajas galuskát vagy apró kis velős gombócokat teszünk a levesbe.
Előkészítés: a megmosott petrezselyemzöldet apróra metélem. A tejszínnel és 1 dl vízzel összekevert tejfölben simára keverem a lisztet. A cérnametéltet a szokásos módon, forrásban lévő sós vízben megfőzöm, és meleg vízzel leöblítve, melegen is tartom.
Elkészítés: 8 dl vízbe beleteszem a húsleveskockákat, beleszórom a finomra darált diót és a fűszereket. Felforralom és 5 percig főzöm. Közben a forrásban lévő levesbe csorgatom a lisztes tejfölt, és beleszórom a petrezselyemzöld felét. Folytonosan kevergetve, kis lángon addig forralom, amíg a habja elfő. Ezután rászórom a megmaradt petrezselyemzöldet, és az edényt lefedve, 10 percig állni hagyom.
Tálaláskor leveses csészékbe osztom a főtt tésztát, majd rámerem a forró levest, és meghintem a durvára vágott dióval.
Omlós tészta készítése: a hozzávalókat összegyúrjuk és fél órára hűtőbe tesszük. Utána kinyújtjuk, tortaformába tesszük, és 90 fokon 10 percig sütjük.
Piskótatészta készítése: a tojásokat szétválaszjuk, a fehérjét kevés sóval és 8 dkg cukorral felverjük. A sárgáját a többi cukorral és vízzel felverjük. Megolvasztjuk a margarint, majd a tojássárgájához adjuk. Beleforgatjuk a lisztet a sütőporral és a tojáshabot is. Kikenünk, kilisztezünk egy tortaformát, belesimítjuk a tésztát, majd 180 fokon 20-25 perc alatt megsütjük. Utána lapjában kettévágjuk.
A zselatint 4,5 dl narancslével elkészítjuk. A narancsokat meghámozzuk, a hártyát is leszedjük a gerezdekről. A sajtkrémet a joghurttal, cukorral és likőrrel elkeverjük. Hozzáadjuk a zselatint, majd a habbá vert tejszínt is.
Az omlós tésztát egy tortaformába tesszük, rákenjük a lekvárt, ráfektetjük az egyik piskótalapot, rátesszük a narancsot (egy keveset félreteszünk), és kevés kivételével, rákenjük a krémet. Rátesszük a másik piskótalapot, és a félretett krémet a tetejére kenjük. 2 órára hűtőbe tesszük.
Utána a maradék narancslevet megfőzzük a zselatinnal. A félretett narancsot a torta tetejére rendezzük, leöntjuk a zselével, majd hűtőben megdermesztjük.
Tejszínhabbal és mandulaforgáccsal díszítve tálaljuk.
A húst fűszerezzük, lisztbe hempergetjük, majd olajat hevítünk, és elősütjük benne. Hozzákeverjük a tejszínt és az összetört fokhagymát, majd lefedve 25 percig főzzük, amíg a leve elfő.
Gombás rizzsel tálaljuk.
A szilvát megmossuk, eltávolítjuk a magját, majd a fél szilvákat is ketté vágjuk. A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra, a sütőformát kivajazzuk és megszórjuk zsemlemorzsával. A tojásokat cukorral, vaníliás cukorral és a vajjal keverjük össze. Majd hozzá adjuk a tejszínt. A liszthez hozzá adjuk a sütőport és hozzá keverjük a masszához. A szilvát lágyan hozzákeverjük a tésztához. Formába öntjük, egyenletesen eloszlatjuk. A sütőben 40 percig sütjük.
A mazsolát beáztatjuk a borba. A tojássárgáját elkeverjük a cukorral, beleöntjük a tejet, a bort és a mazsolát, és a rumot. A zselatint félig feloldjuk, majd a krémhez keverjük. Állni hagyjuk, majd amikor félig megszilárdult, hozzáakeverjük a tejszínt, és kelyhekbe osztjuk.
Hidegen tálaljuk.
A metélőhagymát megtisztítjuk, majd apróra vágjuk. A majonézt és a joghurtot összekeverjük, majd belekeverjük a többi hozzávalót. Beleforgatjuk a metélőhagymát, és végül a tejszínhabot is.
A makarónit megfőzzük. Lecsöpögtetjük, majd hozzákeverjük a vajat. A sajtokat lereszeljük, majd a tejszínhez adjuk. Borsozzuk, majd a sajtos tejszínt a tésztára öntjük, és folytonos keverés mellett felmelegítjük. Amikor a sajt elolvadt, tálaljuk.
A zselatint gőz felett feloldjuk az ananász levében, majd langyosra hűtjük. Az ananász 2/3 részét felaprítjuk, majd a túróval, a citrom levével és héjával, cukorral, és zselatinnal összekeverjük. A tejszín 2/3 részét felverjük, majd ezt is a túróhoz adjuk.
A piskótakarikát 3 lapba vágjuk, és megtöltjük a krémmel. Körben és a tetejét bevonjuk a maradék krémmel, majd a maradék ananásszal feldíszítjük.
A barackot kettévágjuk, magját kiszedjük, majd egy kivajazott tepsi aljába terítjük. Rászórjuk a vaníliás cukrot, majd ráöntjük a tojás, tejszín és cukor habos keverékét.
Előmelegített sütőben, közepes hőmérsékleten készre sütjük.
A sütőt 200 °C-ra melegítjük elő, kivajazott sütőformát veszünk elő.
A cseresznyét bő folyóvízben átmossuk és lecsöpögtetjük. Kimagozzuk, cseresznyepálinkát adunk hozzá és vaníliás cukorral szórjuk meg. A 4 tojást felverjük a cukorral. Majd tejszínnel hígítjuk.
Ezután jöhet a liszt, a mandula és a tej. A tésztát jól eldolgozzuk, majd 20 percre hűtőszekrénybe rakjuk. Formában öntés után 35 percig sütjük. Kivesszük és melegen megszórjuk a porcukorral.
A birs héját levágjuk, csutkáját kivágjuk, majd a húsát feldaraboljuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, majd cukrot és szegfűszeget adunk hozzá, és puhára főzzük.
A tejszínt összekeverjük a liszttel, és a birshez adjuk. Még egyszer felforraljuk, majd hidegen vagy melegen tálaljuk.
A csirkét megtisztítjuk, majd 8 darabra vágjuk. Sóval, borssal, és a curry felével ízesítjük, majd olajat hevítünk, és megpirítjuk benne. Ezután fazékba rakjuk.
A hagymát felaprítjuk, majd olajon megpirítjuk. A zöldpaprikát szeletekre vágjuk, majd a hagymával együtt a húshoz adjuk. Felengedjük a húslevessel, lefedjük, és alacsony fokozaton 30 percig főzzük. Ezután a csirkét kiszedjük, a húslevest leszűrjük, majd hozzákeverjük a kevés vízzel feloldott keményítőt. A datolyát félbevágjuk, magját kiszedjük, a tejszínt felverjük, majd az egészet a léhez adjuk. Sóval, és curryvel ízesítjük, felforraljuk, majd a csirkére öntjük. Rizzsel tálaljuk, és mandulával díszítjük.