Címke: hagyma

Halleves

A halat sós vízben 5-10 percig főzzük. A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, és sós vízben puhára főzzük.
A zsírt felmelegítjük, rászórjuk a lisztet, sózzuk, borsozzuk, majd lassan, folytonos keverés mellet hozzáöntjük a tejet.
Felaprítjuk a hagymát, majd a snidlinggel, hallal és burgonyával együtt beletesszük a tejbe.
Gőz felett fél óráig melegítjük.

Rablóhús

A rozmaringot és a zsályát beáztatjuk az olajba. A gomba szárát eltávolítjuk, az almát héjastul kockákra vágjuk, majd mindkettőre citromlevet csorgatunk. A zöldségeket meghámozzuk, a paprikát felkockázzuk, a cukkinit, kukoricát és a póréhagymát vastagabb karikákra vágjuk. A húsokat is kockákra, a kolbászt karikákra vágjuk. Az aszalt szilvát és a gomba szárait a baconszalonnába csomagoljuk.
Végül tetszés szerinti sorrendben nyársra húzzuk a hozzávalókat, az olajjal megkenjük, majd grillen megsütjük. Gyakran forgassuk meg őket.

Csirkemájas-gombás pizza

A hagymát felkarikázzuk, majd 2 evőkanál olajon megpirítjuk. A csirkemájat kis kockákra vágjuk, majd a zsályalevéllel együtt a hagymára tesszük. Jól megpirítjuk, majd felszeleteljük a gombát, és azt is hozzáadjuk. Sóval, borssal megszórjuk, és még egy kicsit pirítjuk. A paradicsomot a tésztára rakjuk, rátesszük a csirkemájas-gombás ragut, majd rászórjuk a sajtot. Előmelegített sütőben, 220 fokon 20-25 percig sütjük.

Cukorborsós-ragu

Az apróra vágott hagymát kevés olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet, felengedjük vízzel, hogy sűrű szószt kapjunk, ételízesítőt adunk hozzá. Beletesszük a kockára vágott csirkemellet és a cukorborsót. Puhulásig főzzük. Rizzsel tálaljuk.

Kukorica főzelék

A zsírban megfonnyasztjuk a vöröshagymát, meghintjük liszttel és világos rántást készítünk. Kevés hideg vízzel felöntjük és simára keverjük. Hozzáadjuk a kukoricát a levével együtt és öntünk hozzá még vizet, ha szükséges. Ízesítjük sóval, borssal, delikáttal és beletesszük a fél erőleves kockát. Forraljuk össze a kívánt sűrűségűre, majd eresszük fel egy pohár tejföllel, bármilyen feltéttel kínálhatjuk.

Szabolcsi töltöttkáposzta

Egy nagyobb fazékba vizet teszek forrni. Az édes káposztát a torzsája mentén bevágom rézsútosan, a közepébe egy húsvillát szúrok, és beleteszem a forró vízbe. Ahogy fő a káposzta a vágás mentén válnak le a levelek, ezeket kiveszem a vízből. A húsvilla abban segít, hogy könnyebben tudd ezt a műveletet megoldani.

Közben kevés olajon üvegesre pirítom a rizst, majd két evőkanál ételízesítővel megszórom, és annyi vizet öntök rá, hogy elfedje, kb. 10 percig még főzöm, míg beszívja a vizet magába. A két hagymát apróra vágom, majd megfonnyasztom, és jó sok pirospaprikát (erőset) szórok rá, de nem a tűzön, mert megkeseredik. Ezután a darált hússal a hagymát, rizst összekeverem, ízesítem sóval, borssal, pirospaprikával ízlés szerint.

Önteni kell hozzá annyi paradicsomlevet (legjobb az üveges paradicsomlé, de akinek házi van, azt használja), amennyit a massza felvesz. A megmaradt káposztalevelekből apróra vágva még két-három maréknyit beleszórhatunk a töltelékbe. Aztán el lehet kezdeni a leveleket megtölteni! A leveleken lévő vastagabb részt le kell vágni egy késsel, és ha nagyobb a levél, inkább kettévágva kell tölteni. A torzsát és megmaradt leveleket a fazék aljára teszem, rápakolom szépen sorban a töltött káposztát.

A fazekat felöntöm félig vízzel, félig paradicsomlével, (aki paradicsomosabban szereti, tehet bele több paradicsomlét). Amikor az utolsó sor káposzta is bekerült a fazékba, rákerült a paradicsomos-vizes lé, egy meleget bíró tányért szoktam a tetejére rakni, egy kicsit megnyomom a káposztákat, és úgy rá a fedőt. Körülbelül másfél-két órát kell főzni.
Jó étvágyat.

Hagymás-gombás pizza

A hagymát és a gombát megtisztítjuk, szeletekre vágjuk, A paraj szárát eltávolítjuk. A vajon megfuttatjuk a hagymaszeleteket, beletesszük a gombát. Az egészet addig pároljuk, míg a levét elfövi. Rádobjuk a parajt és tovább pirítjuk. Szerecsendióval, sóval, borssal fűszerezzük. Az elősütött pizza tésztára egyenletesen elrendezzük a rátétet, sajttal meghintjük, addig sütjük, míg a sajt megolvad. Frissen tálaljuk.

Halászlé

A karikákra vágott hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot 10 szem borssal, a babérlevéllel és a hal farkrészével 1 liter vízben 20 percig főzzük. A megtisztított halat legalább 6 szeletre vágjuk és besózzuk. A zöldségeket és a farkrészt szitán áttörjük. A halszeleteket, a fejet és a belsőségeket lábosba rakjuk, az átpasszírozott levet ráöntjük. Felengedjük annyi vízzel, hogy a halat éppen ellepje. Hozzáadjuk a bort, a halászlé-kockát. Beletesszük a meghámozott és karikára szelt citromot. Fűszerezzük 1 evőkanál (édes vagy erős) pirospaprikával, kevés sóval, 1-1 késhegynyi fehér borssal és tárkonnyal. Takarékon 20-25 percig főzzük. Belekeverjük a tejfölt. Megízleljük, kell e még fűszerezni. Tálalás előtt egyet forraljuk.

Kaszinótojás

A keménytojások alját le kell vágni és kiszedni a sárgáját egy tálba. A levágott fehérjét bele lehet tenni a franciasalátába.
A tojássárgáját keverjük ki két-három kávéskanál kolbászkrémmel, gulyáskrémmel, pizzakrémmel, mustárral, majonézzel. Ízesítsük fehér- és fekete borssal, citromlével, reszelt hagymával.
Töltsük bele a tojásokba a krémet, majd állítsuk bele a tojásokat a franciasalátába.
A maradék töltelékből tegyünk félre egy kávéskanálnyit, a többit keverjük simára egy-két evőkanál tejföllel. Fél deci langyos vízben oldjunk fel két kávéskanál zselatint, majd melegítsük folyamatos keverés mellett. Mielőtt éppen felforrna, keverjük bele a tejfölös töltelékbe.
Ha lehűlt, kenjük be vele vékonyan a tojásokat, majd tegyük hűtőbe. Az öntetet is hűtsük, de folyamatosan ellenőrizzük, kevergessük. Ha bőrösödni kezd a teteje, kiskanállal szedjük a tojásokra, vigyázva, hogy ne sok menjen mellé, és mindenütt bevonjuk vele a tojásokat.
Díszítésként a félretett töltelékből nyomjunk kis pöttyöt a tojások tetejére.

Székelykáposzta

A csíkokra vágott császárhúst megpirítjuk, a zsírján megfuttatjuk a felszeletelt hagymát és zöldpaprikát. Hozzáadjuk a felkockázott , kicsontozott csülköt és a lapockát a paradicsommal. Víz hozzáadásával 25 percig pároljuk Beletesszük a káposztát a forró vízben megmosott rizst a pritamint, a leveskockát. Fűszerezzük 1 kávéskanál sóval, 1-1 evőkanál édes és erős paprikával, 3 babérlevéllel, 1-1 késhegynyivel a többi fűszerekből. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje az ételt. Felforraljuk. Letakarva 15 percig takarékon főzzük. Levesszük a tűzről, és 30 percig állni hagyjuk. Fogyasztás előtt a sütőben, egy vajjal kikent tűzálló tálban átforrósítjuk. Tálalás: a tűzálló tálban rakjuk az asztalra. Kis tálkában tejfölt és friss, fehérkenyeret kínálunk hozzá.

Gazpacho

Tegye a paradicsomot, hagymát, paprikát, uborkát, ecetet, olajat és a kenyeret a turmixgépbe. Ha azt szeretné, hogy híg legyen, adjon hozzá egy pohár vizet.
Az elkészült mixet tegye tálba, ízesítse sóval, paprikával és a gazpacho-t hagyja egy órán át hűvös helyen. A Gazpacho egy nyári étel, azt jelenti, hogy hidratálja és lehűti a testet. Tehát hidegen jobb.
Leveses tányérban szolgálja fel.

Spanyol Tortilla

Mossuk meg és szeleteljük vékonyra a burgonyát, majd kezdjük el egy tálba fektetni.Tepsiben, kevés olíva olajjal kezdjük el megsütni, amíg hely nem lesz a burgonyakarikák között. Tegyük a burgonyát át egy másik tálba, amelyben egy papírral felitatjuk a lecsöpögő olajat, majd ezt rakjuk félre.

Vegyük a tojásokat és törjük össze egy nagy tálba. Ízesítsük sóval, paprikával, majd tegyük félre.

Daraboljuk fel a hagymát és hirtelen pirítsuk meg, olíva olajon a serpenyőben. Tegyük hozzá az összetört tojást. Kevergetés mellett lassan adjuk hozzá a megsült burgony mixet.

Közepes lángon, serpenyőben, az elkészült masszát egyenletesen süssük meg. A tojás hozzá fog ragadni a burgonyához. Forgassuk, hogy mind a két fele átsüljön egyenletesen. Várja meg míg mind a két oldala barnára sül. Végül a megsült tortillat szórjuk meg a petrzselyemmel. Lapos tányéron kínáljuk, hidgen szolgáljuk fel.

A tortillat kockára vágva önmagában is felszolgálhatjuk, de salátával is tálalhatjuk egy vacsora alkalmával.

Lencsesólet

A lencsét néhány órára beáztatjuk. A hagymát szálasra vágjuk, megdinszteljük a zsírban, hozzáadjuk a húsokat, meghintjük liszttel, majd beleöntjük a lencsét, a gerslit, a fűszereket, majd felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje. Több órán át főzzük a sütőben

Karácsonyi kacsasült

A kacsát kívül-belül besózzuk, belsejét bedörzsöljük borssal és a szárított füvekkel, beletesszük a rozmaringot. Tűzálló tálba fektetjük, meglocsoljuk az olvasztott vajjal, mellé tesszük az apróra vágott sárgarépát, hagymát, zellert, a fokhagymát, aláöntjük a bort, lefedjük, és elomelegített sütoben, közepes tűznél(180 C) puhára pároljuk, majd fedő nélkül, erős tűzön pirosra sütjük – sütés közben saját levével locsolgatjuk.
Az ananászt meglocsoljuk konyakkal és lefedjük.
Egy kisebb lábasban a cukrot aranybarnára pirítjuk, hozzáadjuk az ecetet, 1 dl ananászlét, a pecsenyelét, és erős tűzön mézsűrűre forraljuk.
A kacsát körberakjuk ananászkarikákkal, megkenjük egy kevés mártással. A többit kis csészékben forrón kínáljuk.

Pizza karfiollal

A karfiolt megtisztítjuk. Sós fokhagymás vízben puhára főzzük. A vízből kivéve jól lecsepegtetjük. Felrakjuk az elősütött pizza tésztára. Sóval és borssal fűszerezzük, majd a reszelt sajttal meghintjük. Készre sütjük. Forrón tálaljuk.

Almás sajtsaláta

A sajtokat kockázzuk fel. Az almát csumázzuk ki, vágjuk kis kockákra, s rögtön forgassuk bele a citrom levébe (hogy meg ne barnuljon). A kefirbe törjük bele a fokhagymát, keverjünk hozzá kevés curryport, fehérborsot, cukrot és sót, majd forgasdsuk bele a sajtot és a citromos almát. A tálalás előtt egy fél órára tegyük hűtőszekrénybe.