Címke: liszt

Csokoládés sütemény

A vajat habosra kikeverjük, egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd a csokoládét, rumot, lisztet és cukrot.
A tojások fehérjét habbá verjük a porcukorral. A két masszát összekeverjük, és kikent tortaformába öntjük, majd lassú tűznél 45 percig sütjük. Kisütés után csokoládéval leöntjük.

Cukorborsós-ragu

Az apróra vágott hagymát kevés olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a lisztet, felengedjük vízzel, hogy sűrű szószt kapjunk, ételízesítőt adunk hozzá. Beletesszük a kockára vágott csirkemellet és a cukorborsót. Puhulásig főzzük. Rizzsel tálaljuk.

Nap és éj

A lisztet a sütőporral és a zsírral öszegyúrjuk. Hozzáadjuk a porcukrot, a 2 tojást, a citrom reszelt héját, és annyi tejet, hogy könnyen dolgozható tészta legyen. A tésztát két részre osztjuk, egyik felét vékonyra kinyújtva tepsibe tesszük, és megtöltjük a lekvárral összekevert diótöltelékkel. A tészta másik felét összegyúrjuk a csokoládéval, kakaóporral, cukorral, és feketekávéval. Ezt is kinyújtjuk, és a töltelékre helyezzük, megkenjük tojással, és darabos cukorral meghintjük. Közepes tűznél sütjük. Ferde darabokra vágjuk.

Csokoládés püspökkenyér

A mazsola szárát eltávolítjuk, majd megmossuk. Egy evőkanál lisztet összekeverünk a dióval és csokoládéval. A tojásokat kikeverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a sót, és a tejfölt. A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd a tojásos masszához adjuk. Végül az egészhez hozzákeverjük a csokoládés-diót, narancshéjat és a mazsolát. Egy őzgerincformát vajjal kikenünk, és megszórjuk porcukorral. Beletöltjük a tésztát, majd előmelegített sütőbe tesszük, és 5 percig magas hőfokon sütjük. Ezután közepes lángon 45-50 percig sütjük. Egy késsel ellenőrizzük, hogy megsült-e. Ha a massza nem tapad a késre, a sütemény elkészült. Kiborítjuk, és hagyjuk kihűlni.

Almatorta

A piskótát két lapba vágjuk. Az egyik lapot tortaformába fektetjük, és barackízzel megkenjük. Meghámozzuk, és vastagabb cikkekre vágjuk az almát, és egy kevés vízben 1 evőkanál cukorral és a citromhéjjal nem túl puhára főzzük, majd alaposan lecsepegtetjük. A felét a lekvárral megkent tésztalapra fektetjük. Habora keverjük a 4 tojás sárgáját a cukorral és a liszttel, majd hozzáadjuk a felvert tojáshabot és a fehérbort. Gőzön kevergetve sűrű krémmé főzzük. Ha kihűlt, belekeverjük a habbá vert tejszínt, és a kevés vízben feloldott zselatint. A formában lévő almára simítjuk, és a tetejére fektetjük az alsó felén szintén barackízzel megkent második tésztalapot. Tetejét is megkenjük barackízzel, és kirakjuk a maradék almacikkekkel. Legalább egy fél napig hűtőben állni hagyjuk. Tejszínhabbal díszítjük.

Kakaós sütemény

A margarint kikeverjük a tojással, tejjel, porcukorral és vaníliás cukorral. A lisztet elkeverjük a sütőporral és a kakaóval, majd összekeverjük a tojásos masszával. Közepes tűznél sütjük.

Linzerkoszorú

A hozzávalókat összegyúrjuk, lisztezett deszkán 3 mm vastagságúra nyújtjuk. Korongokat szaggatunk belőle, majd a korongok felének a közepét kisebb szaggatóval kiszúrjuk, majd megsütjük.
Ha kihűlt, egy-egy teli és lyukas korongot lekvárral összragasztunk.

Kukorica főzelék

A zsírban megfonnyasztjuk a vöröshagymát, meghintjük liszttel és világos rántást készítünk. Kevés hideg vízzel felöntjük és simára keverjük. Hozzáadjuk a kukoricát a levével együtt és öntünk hozzá még vizet, ha szükséges. Ízesítjük sóval, borssal, delikáttal és beletesszük a fél erőleves kockát. Forraljuk össze a kívánt sűrűségűre, majd eresszük fel egy pohár tejföllel, bármilyen feltéttel kínálhatjuk.

Kifli

Az élesztőt kevés tejben a 4 kockacukorral megkelesztjük. A lisztet összegyúrjuk a hájjal, az élesztős tejjel, rummal, sóval és a citrom héjával. 8 gombócra osztjuk, kinyújtjuk, majd cikkekre vágjuk a tésztát. A cikkeket feltekerjük, és kifliket készítünk belőlük.

Töltött káposzta

A reszelt vöröshagymát megpirítjuk, a rizst félig megpároljuk, majd az egészet összekeverjük a darált hússal, tojással, sóval és borssal. Ezt a tölteléket 8 egyenlő részre osztjuk, majd a káposztalevelekbe csomagoljuk.
A füstölt szalonnát kockákra vágjuk, megpirítjuk. A vöröshagymát karikákra vágjuk, és a szalonna zsírjában megpirítjuk. Hozzáadjuk a pirospaprikát, majd a savanyú káposztát, a darabokra vágott dagadót, és végül a káposztalevelekbe csomagolt tölteléket. Kevés vizet öntünk hozzá, lefedjük és lassú tűzön megfőzzük.
A maradék zsírból és lisztből rántást készítünk, és berántjuk a káposztát.
Tejföllel tálaljuk.

Baracklepény

A tojásokat szétválasztjuk. A margarint a porcukorral és a tojások sárgájával habosra keverjük, hozzáadjuk a lisztet, a sütőport és végül a tojások kemény habbá vert fehérjét. Margarinnal kikent tepsibe öntjük, és tetejére fektetjük a kajszibarackokat, magházukkal lefelé. Tetejét meghintjuk a fahéjas vagy vaníliás cukorral, és forró sütőbe toljuk, de a tüzet mérsékeljük sütés közben. A tepsiben hagyjuk kihűlni.

Burgonyás lángos

A lisztet tálba téve meleg helyen átlangyosítjuk. A tejet összekeverjük a cukorral, élesztővel és néhány evőkanál liszttel, azaz kovászt készítünk. Ezt is meleg helyre állítjuk.
A főtt, áttört burgonyát elkeverjük a langyos liszttel, gyengén sózzuk, hozzáöntjük a megkelt kovászt, és annyi langyos vízzel, vagy tejjel dagasztjuk össze, hogy félkemény tészta legyen.
Jól kidolgozzuk, aztán liszttel meghintve, és ruhával letakarva megkelesztjük (háromszor akkora legyen, mint a kelesztés előtt).
A megkelt tésztából olajos kézzel nagyobb tojásnyi darabokat csípünk ki, beolajozott tálcára tesszük őket, nem túl közel egymáshoz, és még 10-15 percig kelni hagyjuk. Közben olajat forrósítunk.
A kis cipócskákat laposra húzzuk, és az olajban mindkét oldalukat megsütjük. Lapátkanállal szedjük, hogy az olaj lecsepegjen róla.
Sajttal, fokhagymával, pirított káposztával tálaljuk.

Hortobágyi húsos palacsinta

A húst felkockázzuk, a hagymát apróra vágjuk. Forró olajon üvegesre pároljuk a hagymát, a tűzről levéve belekeverjük a fűszerpaprikát és hozzáadjuk a húst. Felöntjük vízzel, hogy a húst éppen ellepje, sózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Amikor megpuhult, tejfölös habarással sűrítjük, hozzáadjuk a tejszínt, ízlés szerint fűszerezzük ha szükséges és átforraljuk, hogy az ízek jobban kijöjjenek. A húst kiszedjük, pépesre turmixoljuk. A saját szaftjából annyit adunk hozzá, hogy kenhető húskrémet kapjunk, amivel minden palacsintát megkenünk. A palacsinták széleit felhajtjuk, majd felgöngyöljük. Tűzálló tálba rakjuk, sütőben átforrósítjuk, tálaláskor a forró paprikás mártással bevonjuk.

Kuglóf

A tojássárgákat a kristálycukorral kikeverjük, lassan csöpögtetve hozzáadjuk a vizet, olajat, és elkeverjük. Hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet, és a keményre felvert tojásfehérjét lazán belekeverjük.
Zsírozott, lisztezett formába öntjük a massza 3/4-ét, 1/4 részébe 1-2 kiskanál kakaót keverünk, és a sárga massza tetejére öntjük. Villával a barna masszába beletúrunk, felhúzzuk. Így lesz cirmos. Bemelegített sütőbe tesszük, mikor a tészta feljött, a hőt csökkentjük.

Mézes tekercs

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját a mézzel, vaníliás cukorral, sütőporral és kakaóval habosra keverjük. Utána hozzáadjuk a lisztet és a 6 tojás keményre vert habját. Papírral bélelt nagy tepsire öntjük, és megsütjük. Amikor megsült, nedves konyharuhára borítjuk és feltekerjük.

Krém készítése: a gesztenyemasszát a vajjal kikeverjük, majd ezzel töltjük meg a tekercset.

Gundel palacsinta

A palacsintákat a szokott módon kisütjük vékonyan olajozott, forró serpenyőben. A darált diót a tejszínnel, cukorral rummal és mazsolával ősszefőzzük, míg krém állagú masszához jutunk. A tölteléket a palacsintákba töltjük, háromszög alakúra hajtogatjuk Az étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, a tejszínnel összemelegítjük és a kész palacsintákra öntjük.