Címke: darált hús

Szabolcsi töltöttkáposzta

Egy nagyobb fazékba vizet teszek forrni. Az édes káposztát a torzsája mentén bevágom rézsútosan, a közepébe egy húsvillát szúrok, és beleteszem a forró vízbe. Ahogy fő a káposzta a vágás mentén válnak le a levelek, ezeket kiveszem a vízből. A húsvilla abban segít, hogy könnyebben tudd ezt a műveletet megoldani.

Közben kevés olajon üvegesre pirítom a rizst, majd két evőkanál ételízesítővel megszórom, és annyi vizet öntök rá, hogy elfedje, kb. 10 percig még főzöm, míg beszívja a vizet magába. A két hagymát apróra vágom, majd megfonnyasztom, és jó sok pirospaprikát (erőset) szórok rá, de nem a tűzön, mert megkeseredik. Ezután a darált hússal a hagymát, rizst összekeverem, ízesítem sóval, borssal, pirospaprikával ízlés szerint.

Önteni kell hozzá annyi paradicsomlevet (legjobb az üveges paradicsomlé, de akinek házi van, azt használja), amennyit a massza felvesz. A megmaradt káposztalevelekből apróra vágva még két-három maréknyit beleszórhatunk a töltelékbe. Aztán el lehet kezdeni a leveleket megtölteni! A leveleken lévő vastagabb részt le kell vágni egy késsel, és ha nagyobb a levél, inkább kettévágva kell tölteni. A torzsát és megmaradt leveleket a fazék aljára teszem, rápakolom szépen sorban a töltött káposztát.

A fazekat felöntöm félig vízzel, félig paradicsomlével, (aki paradicsomosabban szereti, tehet bele több paradicsomlét). Amikor az utolsó sor káposzta is bekerült a fazékba, rákerült a paradicsomos-vizes lé, egy meleget bíró tányért szoktam a tetejére rakni, egy kicsit megnyomom a káposztákat, és úgy rá a fedőt. Körülbelül másfél-két órát kell főzni.
Jó étvágyat.

Húsgombócleves

A zöldségeket a hagyma kivételével felkarikázom, a fokhagymát alaposan elkaparom. A fazék aljára kevéske olajat öntök és kissé megpirítom benne a zöldségeket és a fokhagymát. Megszórom az ételízesítővel, kevés vizet öntök rá, dinsztelem, majd beleengedem a többi fűszert és a hagymát. Pár percig dinsztelem, majd felöntöm 1,5- 2 l vízzel. Ha a zöldségek már majdnem megpuhultak, a gombócok alkatrészeit alaposan összekeverem, majd a mogyorónyi gombócokat belerakom a levesbe. Megszórom apróra vágott petrezselyemzölddel és készre főzöm.

Húsgombóc tzatzikivel

Az uborkát lereszeljük, majd hozzáadjuk a tejfölt és az összetört fokhagymát. Belekeverjük a többi hozzávalót, majd hűtőbe tesszük.
A hagymát, fokhagymát és petrezselymet felaprítjuk, és összedolgozzuk a hússal. Fűszerezzük, majd gombócokat készítünk. Kettesével pálcára húzzuk őket, majd grillsütőben megsütjük. Közben többször megforgatjuk.
Tzatzikivel és sült burgonyával tálaljuk.

Szabógallérleves

A húsból, csontból és zöldségekből levest főzünk.
A csontot feltesszük főni. Ha felforrt, lehabozzuk, majd belekeverjük a paradicsompürét, hozzáadjuk a zöldségeket, sózzuk, borsozzuk, felforraljuk, majd még 20 percig főzzük.
A hagymát felaprítjuk, megpirítjuk, majd hozzáadjuk a darálthúst, megsózzuk, és borsozzuk. A petrezselymet felaprítjuk, 1 tojást felverünk, majd a húst levesszük a tűzről, és hozzákeverjük a tojást és a petrezselymet.
A lisztből a maradék tojással tésztát gyúrunk, kinyújtjuk, majd a felére kis húshalmokat teszünk. Összehajtjuk, majd a halmok között lenyomjuk a tésztát, és derelyevágóval elvágjuk. Végül megfőzzük a kis táskákat.

Baranyai töltött szűz

A húst kiklopfoljuk. A szalonnát kockákra vágjuk, majd a darált hússal, fűszerekkel és fokhagymával összekeverjük. A masszát a hússzeletekre kenjük, majd összegöngyöljük, és megtűzzük.
Egy tepsit kizsírozunk, beletesszük a húst, megsózzuk, majd egy kevés vizet öntünk alá, és megsütjük.