Címke: zsemle

Töltött pulyka

A májat, a gombát és a szalonna egyik felét felkockázzuk, majd együtt megpirítjuk. Fűszerezzük, és hozzákeverjük a felaprított petrezselymet. A beáztatott és kinyomkodott zsemlékkel együtt a vajjal kikevert tojáshoz adjuk.
A pulyka gégéjét és zsírzóját kivágjuk, az inakat kiszedjük a combjából, és kívül belül megsózzuk. A tölteléket a hasüregbe helyezzük, és a pulykát kívülről befedjük a szalonna másik felével. Kikent tepsiben, közepes hőfokon megsütjük. Sűrűn locsolgatjuk.
Rizzsel tálaljuk.

Tejszínes parajfőzelék

A parajleveleket jól megmossuk, majd a sót és a szódabikarbónát vízzel elkeverjük, felforraljuk, és beletesszük a parajt. Amikor újra felforrt, leszűrjük, és felaprítjuk a leveleket.
A vajból és lisztből rántást készítünk, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, és a parajt, majd a tejet és a csontlét felforrósítjuk, és belekeverjük. Lassan forraljuk, közben a zsemlét tejbe áztatjuk majd kicsavarjuk. Végül a tejszínnel együtt belekeverjük a főzelékbe, és fűszerezzük.
Főtt tojással tálaljuk.

Gesztenyével töltött pulyka

A gesztenyét megsütjük, és meghámozzuk.
A zsemlét beáztatjuk, kinyomkodjuk, majd a tojásokkal, fűszerekkel, felaprított petrezselyemmel, borjúhússal és félbevágott gesztenyével összedolgozzuk. Betöltjük a pulykába, befedjük szalonnaszeletekkel, és lassan megsütjük.

Gesztenyés göngyölt hús

A húst úgy vágjuk szét, hogy szétterítve egy nagy, téglalap alakú szeletet kapjunk.
A gesztenyemasszát összenyomkodjuk. A zsemléket tejbe áztatjuk, majd kinyomjuk, és összekeverjük a gesztenyével. A gombát felaprítjuk, és vajon megpároljuk. Ezután a nyers tojásokkal együtt a gesztenyéhez adjuk. Sózzuk, borsozzuk. (Ha a massza túl híg, keverjük össze zsemlemorzsával.)
A keveréket a hússzeletre kenjük, összegöngyöljük, és megtűzzűk, majd olajon átsütjük. Bekenjük Piros Arannyal, hozzáadjuk a hagymát, borókabogyót és a vizet, majd lefedjük, és megpároljuk. Végül sütőbe tesszük, és megsütjük.

Májgombóc leves

A zsemléket beáztatjuk, a hagymát apróra vágjuk, és az olajon megdinszteljük. A májat megtisztítjuk, leöblítjük és aprítógépbe tesszük, vagy késsel elkaparjuk. A kinyomkodott zsemlékhez hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet – tegyünk félre belőle a kész leves megszórásához -, beledolgozzuk a vöröshagymát, a májat, a tojást, a zsemlemorzsát és a fűszereket. Lefedjük, 30 percig a hűtőben pihentetjük. A sárgarépát megtisztítjuk, kockákra vágjuk. A húslevest felforraljuk, beledobjuk a répát és a zöldborsót, mérsékelt tűzön puhára főzzük. (Ha van, tehetünk bele zellerlevelet is.) Egy kevés sóval/ételízesítővel felforralunk 2,5l vizet. A masszából két kanállal galuskákat szaggatunk a vízbe, és lassú, gyöngyöző forralással puhára főzzük (kb. 8 perc). A galuskákat tányé-rokra szedjük, rámerjük a levest, és megszórjuk a maradék petrezselyemmel.

Majoránnás fasírozott

A húst tejben áztatott, kinyomkodott zsemlével, tojással összedolgozzuk. Vöröshagymás sóval, borssal, majoránnával fűszerezzük.
Cipó alakúra formázzuk és megsütjük. Mikor kihűlt vékony szeletekre vágjuk.

Egészben sült töltött malac

A megtisztított malacot a hasán végig vágjuk, és a nyakáig felnyitjuk. Egy éles, vékony pengéjű késsel belülről eltávolítjuk a gerinccsontot, az oldalcsontokat és a combcsontokat úgy, hogy csak a fejben és a lábakban maradhat csont.
A kissé zsíros sertéshúst a májjal és a beáztatott és jól kicsavart zsemlékkel együtt kétszer ledaráljuk. Sóval, törött borssal, majoránnával fűszerezzük, és a tojást hozzáadva jól összedolgozzuk. A belülről kicsontozott malacot ezzel a masszával megtöltjük, majd vékony zsineggel a nyílást összevarrjuk. A malac külső felületét hideg zsírral bekenjük, füleire, farkára papírt csavarunk és mérsékelten meleg sütőbe tolva, lassan sütjük. Villára szúrt, kockásan bevagdalt szalonnadarabbal gyakran kenegetjük, közben a szalonnát mindig sörbe mártogatjuk. Amikor a malac megsült, a sütőből kivéve egy órát pihentetjük, majd fejét levágjuk, hosszában kettészeljük és feldaraboljuk. Reszelt tormát vagy almakompótot esetleg párolt káposztát tálalunk hozzá.

Kicsontozott töltött pecsenyekacsa

A kacsát kicsontozzuk a következőképpen: vágódeszkán a kacsát hasára fektetjük, majd egy jó éles késsel előbb a gerinccsont, aztán a bordacsontok mentén a húst szépen egyben lefejtjük. Azután a combjait és a szárnyait csontozzuk ki. Ezt követően kiterítve (bőrével a deszkára) sózzuk, borsozzuk, majoránnával jól befűszerezzük. Összehajtjuk, félretesszük.
A töltelékhez a kacsamájat kevés vízzel leforrázzuk, majd hideg vízzel lehűtjük, s kockákra vágjuk. Kevés olajon hirtelen megpirítjuk, majd hagyjuk kihűlni.
A darált sertéshúshoz hozzáadjuk az áztatott zsemlét, a tojást, a Cayenne-borsot, az őrölt szerecsendiót, a sót, a fehér borsot, és jól összedolgozzuk. Csak ezután tesszük bele a kockákra vágott kacsamájat és a gombát. Ezekkel is jól összekeverjük.
A kicsontozott kacsát bőrére fektetjük, és a tölteléket rúd alakban a közepére halmozzuk. A széleket ráhajtogatjuk, henger alakúra formázzuk.
Ezután előzőleg jól beolajozott, többrétegű alufóliába fektetjük. Szorosan begöngyöljük, tepsibe helyezzük. Kevés vizet öntünk alá, és forró sütőben (kb. 180 °C) párolva készre sütjük. Ügyelve arra, hogy egy kevés víz mindig legyen alatta. Mérettől függően 80-120 percig sütjük.
Húsvillával időközben meggyőződünk a puhaságáról. Ha már könnyedén bele tudjuk szúrni a villát, akkor biztosak lehetünk abban, hogy megpuhult.
Ezután a fóliából kicsomagoljuk, áttesszük egy másik, tiszta tepsibe, és forró sütőben pirosra sütjük. Tálaláskor fölszeleteljük, tálalótálra tesszük. Adjunk mellé burgonyapürét, aminek tetejére pici olajban pirított, kockákra vágott füstölt sonkát szórtunk. Díszíthetjük még apró színes paprikakockákkal is.

Gombás rakott borda

Teljesen kicsontozunk egy 80 dekás rövidkarajt, és a szokott módon egyben megsütjük. Ha kihűlt. fél centi vastagon felszeleteljük (8 szelet legyen belőle), és a pecsenye zsírjával kikent tűzálló tálra egy-más mellé fektetjük. Egy evőkanál olajon, aranysárgára pirítunk egy evőkanál finomra vágott vörös-hagymát. hozzáadunk 30-40 deka apróra vágott gombát, megsózzuk. megborsozzuk, és addig pároljuk, míg saját levét el nem főtte. A tűzről levéve simára keverjük két, tejben áztatott, kinyomkodott és összemorzsolt zsemlével, egy kisdoboznyi sertésmáj-krémmel és egy nyers tojással. Egy csokor finomra vágott petrezselyemzölddel, meg egy mokkáskanálnyi majoránnával ízesítjük. És ha kell. még sózzuk. Nyolcfelé osztva, minden hússzeletre rányomkodunk egy-egy halommal. és tetejét 5 deka reszelt sajttal meghintve, a sütőben kb. fél óráig sütjük. (Jó előre elkészíthető, csak a sütést hagyjuk tálalás előttre.)

Jóllakott fürj

A madarak hasüregét kinyitjuk, és csontjait kiszedjük. A szalonnát felkockázzuk, és zsírját kisütjük. A gombát és a sárgarépát felszeleteljük, majd a zöldborsóval és kukoricával együtt a szalonnához adjuk. Negyed órát pároljuk.
A zsemlét beáztatjuk a tejbe, majd kicsavarjuk, és a zöldségekhez keverjük. Fűszerezzük, ráütjük a tojásokat, és jól elkeverjük. Utána a tölteléket a madarak hasába helyezzük, és sütőben 25 percig sütjük.
Borsmártással és burgonyakrokettel kínáljuk.

Vörösboros gombóc

A zsemleszeletet beáztatjuk a tejbe, kicsavarjuk, és összegyúrjuk a hússal. A tojást felverjük, majd a húshoz adjuk, sóval, borssal ízesítjük, és gombócokat készítünk belőle. Lisztbe hempergetjük, majd olajban megsütjük. A maradék olajban megpirítjuk a vékony szeletekre vágott hagymát, rátesszük a gombócokat, és felengedjük a bor, paradicsompüré, víz, összetört fokhagyma keverékével. Megfűszerezzük, majd lefedve 60 percig főzzük.
Spagettivel tálaljuk.

Áfonyás gombócok

A megtisztított áfonyát leöntjük a borral, a citrom levével és egy kevés vízzel, majd hozzáadjuk a porcukrot.
A zsemléket beáztatjuk, majd kinyomkodjuk. Utána összegyúrjuk a tojással, vajjal, kevés sóval és annyi liszttel, hogy keményebb masszát kapjunk. Gombócokat készítünk belőle, majd megfőzzük őket.
Utána leszűrjük, majd leöntjük az áfonyával, megporcukrozzuk, és citromkarikával tálaljuk.
Tea mellé adhatjuk.

Kakascomb tejszínes-gombás mustármártással, zsemlegombóccal

A kakascombokat megtisztítjuk, sóval bedörzsöljük, majd forró olajban megsütjük. Ezután külön tányérba tesszük őket, és az olajba tesszük a összetört fűszereket, majd beleöntjük a fehérbort. Belerakjuk a karikákra vágott sárga- és fehérrépát, az almát és a hagymát, majd a combokat is újra a lábosba tesszük. Lassan megfőzzük, közben felöntjük egy kevés vízzel, és ízlés szerint vegetával ízesítjük. Közben a tejszínt és a mustárt összekeverjük, majd a gombát felszeljük, és az átpasszírozott zöldségekhez adjuk. Ehhez keverjük hozá a tejszínes mustárt. Tálalásnál a combokat tányérra tesszük, zsemlegombócot adunk hozzá, és az egészet leöntjük a mártással.

Görög bifsztek

Gyúrjuk össze a darálthúst a tejben áztatott, és kipréselt zsemlével, a apróra szelt hagymákkal és uborkával, valamint a tojással. Fűszerezzük (só, bors, majoránna) és keverjük ismét jól össze. Készítsünk tenyér nagyságú szeletkéket a masszából, majd lisztben forgassuk meg őket. Egy serpenyőben olajban süssük ki a szeleteket. Csöpögtessük le az olajat, és kínálhatjuk is. 35 perc alatt elkészíthető.